Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Zdeněk Svěrák slaví 81. narozeniny: Těchto 5 věcí jste o něm nevěděli!

+ Další fotografie
Zdeněk Svěrák slaví úctyhodných 81 let a nám přitom připadá, že vůbec nestárne. Vitální, vtipný a stále zapřáhnutý do pracovního procesu, možná právě proto nemá čas stárnout. Prosadil se jako pedagog, režisér, herec, dramatik a autor knih. Co jste o něm ale netušili?

1. Osud jako v Obecné škole

Stejně jako Eda ve filmu Obecná škola i reálný Zdeněk Svěrák to měl doma těžké. Jeho mamince se narodil syn, kterému rodiče dali jméno Zdeněk. Jenomže v pěti letech si malý Zdeněk stoupl na rezavý hřebík a bohužel poté zemřel na sepsi. Druhé dítě se Svěrákovým narodilo v roce 1936 a chlapec dostal také jméno Zdeněk. Jeho rodiče ho ale odmala hlídali až úzkostlivě, aby se mu něco nestalo.

2. Tajemná sestra

Zdeněk Svěrák má mladší sestru Boženu. Ta se živila jako prodavačka. Poté se odstěhovala za Prahu a žije jako žena v domácnosti.

3. Pan učitel

Na začátku své kariéry Zdeněk Svěrák učil. Jeho otec z něj chtěl mít elektroinženýra, on dal přednost studiím na Vysoké škole pedagogické. Učil na základní škole a zakládal různé ochotnické spolky.

4. Obvinění ze zneužívání dětí

Svěrák spolupracoval s Jaroslavem Uhlířem a společně organizovali zpívanky pro děti. Chodil do sboru Sedmihlásek Praha a právě s jeho spojitostí vznikla urážlivá FB skupina s názvem Znásilnil mě Zdeněk Svěrák. Tam byla smyšlená vyjádření sexuologa Uzla a vymyšlená obvinění. Svěrák kontaktoval policii. Té se nepodařilo zjistit, kdo za vytvořením skupiny stojí. Jeden čas byl obviňován novinář Jiří X. Doležal. Tomu ale nebyla prokázána vina a i on se od založení FB stránky ostře distancoval.

5. Láska k herecké kolegyni

Zdeněk Svěrák za sebou žádný větší skandál nemá a zbytečně na sebe nechce upozorňovat. Jedinou výjimkou byl rok 1985, kdy se natáčel film Jako jed. Tam se zamiloval do své slovenské kolegyně Ivony Krajčovičové. O úletu věděli všichni včetně jeho manželky. Jenomže Ivona mu city neopětovala a nakonec to dopadlo tak, že s ní po zbytek natáčení odmítl hovořit. Jejich vzkazy ohledně hraní musela tlumočit produkce.

Související články

Další články