Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Zatmění Slunce je tu: Jaké největší pověry se k němu váží?

Zatmění Slunce vždy vzbuzovalo emoce.
+ Další 2 fotografie
9:05 tamního času začne v Oregonu zatmění Slunce. Postupně bude přecházet přes státy Idaho, Wyoming a Nebrasku do Kansasu, Missouri, Tennessee a Georgie až po Jižní Karolínu. My Češi máme smolík, dalšího zatmění Slunce se nikdo z nás nedožije. Bude se odehrávat až v říjnu roku 2135. Lépe na tom budou Španělé, kteří se dočkají zatmění v roce 2026. Zatmění byl vždycky magický jev a všechny kultury pro něj měly své vysvětlení. Pojďme se podívat na největší pověry spojené s tímto fascinujícím jevem.

Úplné zatmění Slunce budilo silné emoce napříč všemi kulturami. A to jak negativní, tak pozitivní. Někteří lidé si mysleli, že zatmění je temná předzvěst konfliktu a válek. Jiní, že se naplnil určitý životní a přírodní cyklus a všechno je tak, jak má být.

Vikingové a boj s vlky

I udatní Seveřané znali zatmění. Pohyb Slunce a Měsíce viděli jako neustálý závod s vlky. Pokud došlo k zatmění znamenalo to, že jeden z nebeských vlků Slunce či Měsíc dohnal a sežral. Výsledkem bylo, že na chvíli planeta zmizela. Na druhém konci světa, v Číně, měli podobné představy. Nebeská tělesa měli uchvátit démoni a sníst je. Dokonce čínské slovo „zatmění“ zároveň znamená „jíst.“

Indická pověst o démonovi

V Indii přičítají zatmění Slunce démonovi jménem Rahu. Ten se převlékl za boha, aby ukradl elixír mládí a nesmrtelnosti. Jenomže Slunce a Měsíc ho během činu vidí a okamžitě tuto neúctu nahlásí bohovi Višnovi. Ten se neskutečně rozzuří a drzému démonovi usekne hlavu. Tu poté vyhodí až do vesmíru, kde pluje spolu s hvězdami. Čas od času se stane, že Rahuova hlava zakryje nebeská tělesa, a to způsobí zatmění.

Nejlepší čas na rodinu a vyřešení konfliktů

Jinak vidí zatmění kmen Batammaliba z afrického Toga a Beninu. Ti si myslí, že zatmění je doba, kdy Slunce krutě bojuje s Měsícem o místo na obloze. Členové kmene se tak raději chtějí usmířit mezi sebou a urovnat všechny konflikty z minulosti, aby nedopadli jako Měsíc se Sluncem.

Pokusy odvrátit zatmění

Když začal Měsíc pohlcovat Slunce, lidé se báli a chtěli situaci zabránit. Mnohé kmeny během tomto jevu bouchaly do hrnců či hrály hlasitě na bubny, aby zatmění odvrátily.

Pověry dnes

Ani dnešní moderní člověk se zcela neoprostil od pověr spojených se zatměním. To má být například nebezpečné pro těhotné ženy a ohrožovat zdraví plodu. Někteří lidé také tvrdí, že sledování zatmění poškozuje zrak. Oboje jsou ale povídačky a nic z toho není pravda.

Mohlo by vás zajímat

Další články