Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Záhada ztraceného Čecha v Norsku: Počítačový hacker by mohl být dalším Agentem bez minulosti

Matt Damon ve své roli Jasona Bourna jako by předpověděl osud Johna Smithe,
který se ve skutečnosti jmenuje Michal P.
Zdroj: koláž archiv

Muž bez identity, bez dokladů a bez paměti, ovládající několik jazyků a se speciálními schopnostmi. To je skoro jako scénář kinohitu Agent bez minulosti, kde si Matt Damon zahrál roli Jasona Bourna, kterého vytáhli na začátku příběhu polomrtvého z vody a on nevěděl, kdo je a co na světě vlastně hledá. Zato toho ale hodně uměl.

John Smith toho taky umí hodně, i když v ovládání zbraní asi cvičen nebyl. Tedy – ještě to o sobě nezjistil. John Smith je šestatřicetiletý Michal, mluví slovensky, rusky, polsky a anglicky a zjistilo se, že pracoval jako odborník v oblastech ekonomie a programování.

Už tyhle dva obory v jedné větě dávají tušit, že zmizení Johna Smithe bude asi mít co společného s jeho profesní kariérou. Říkejme tomu agent, konzultant nebo hacker, ve výsledku to vyjde nastejno. Michal se stal obětí trestného činu, našli ho zraněného někdy v polovině prosince v norských závějích, s vygumovanou identitou, bez dokladů a bez minulosti.

Jeho angličtina je sice co do gramatiky a slovíček perfektní, výslovnost ale trhá uši. Nejspíš se takhle dorozumíval jen psanou formou, jako člověk, jehož prací bylo programování, ani nic jiného vlastně nepotřeboval.

Česká policie, která spolu s norskými vyšetřovateli luští záhadu okolo českého Agenta bez minulosti, již potvrdila, že i pro ně pracoval jako placený konzultant. Jeho prosincové napadení bude mít tedy nejspíš co dělat s výkonem povolání a sám John Smith alias Michal P. si brzy začne podle odborníků vzpomínat a dávat dohromady svou historii. A to teprve začne být pro nás to pravé překvapení.

Související články

Další články