Čtyři dny trvalo ukrajinským záchranářům, forenzním detektivům a inspektorům pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), než se jim podařilo zajistit vše na místě katastrofy malajsijského letu MH17, který byl sestřelen nejspíše proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

Na poli u vesnice Grabovo ležela těla tři dny v horkém počasí, nyní je přepravuje speciální chladírenský vlak do Charkova, odkud budou poté všechna těla převezena do Nizozemska.

Vlak převážející oběti byl přistaven teprve včera a inspektoři OBSE se už začínají ptát, co trvalo Ukrajině tak dlouho, že nechali těla rozkládat na poli. Ve vagonech je asi na 200 těl, záchranáři stále hledají v troskách letadla asi 20 obětí.

Podle svědků z místa a výpovědi krizových ukrajinských pracovníků se těla už začínala rozkládat a najít zbylé ostatky v troskách bude velmi obtížné, těla totiž dopadala i do okruhu patnácti kilometrů od místa neštěstí.

Příbuzní obětí si navíc nepřejí nic jiného než své blízké řádně pohřbít, ani to jim ale nebude brzy umožněno. Ostatky ještě budou muset být v Nizozemsku identifikovány.