Ve spojení se smrtelným virem HIV se v Rusku už hovoří o národní katastrofě. Podle posledních statistik zde žije 930 tisíc nakažených, jen minulý rok jejich počet narostl o 90 tisíc dalších případů, uvádí The Guardian. Přitom ještě před dvěma lety evidovali půl milionu nemocných. Ve srovnání s Německem, kde jde vzhledem k počtu obyvatel o zemi s nejnižším počtem evidovaných lidí nakažených virem HIV, loni šlo o 3 tisíce lidí, jde v Rusku o alarmující počty.

Ředitel Federálního centra AIDS Vadim Pokrovskij pro BBC uvedl, že problém vidí v tom, že diagnóza HIV není v souladu s ideologií Ruska a mocnou pravoslavnou církví. „Posledních pět let konzervativního přístupu vedlo ke zdvojnásobení počtu nakažených.“ Vláda údajně problematiku ignoruje.

Prevence a osvěta ve školách, to je podle Pokrovského bod, kde by se mělo začít, aby se počty nakažených nezvyšovaly. Když se však snažil prosadit zavedení sexuální výchovy ve školách, tvrdě narazil. Ombudsman pro dětská práva a šéf moskevského regionálního zdravotnictví Astakov mu vzkázal, že je „typickým agentem pracujícím proti národním zájmům Ruska“ a takové změny by vedly ke zvýšenému zájmu dětí o sex, čímž by se počet nakažených jen zvýšil. Navíc prohlásil, že „nejlepší sexuální výchovou pro děti je ruská literatura a literatura obecně“.

Osvěta a řešení problému tak stojí na mrtvém bodě. Mezitím centrum Moskvy zaplavují stovky infekčních injekčních stříkaček. Válejí se na parkovištích, v parcích, kde o ně zakopávají pejskaři venčící své čtyřnohé miláčky. Aktivisté a sociální pracovníci jsou neustále v terénu a snaží se použité stříkačky likvidovat. Podle Pokrovského je 60 % infikovaných HIV uživateli drog a jejich sexuální partneři. Virus se proto v Rusku šíří hlavně kontaminovanými jehlami a sexem. A je jen otázkou času, kdy se virus začne šířit i dál z Ruska.