Několika zbraněmi ozbrojený útočník Chris Harper Mercer po svém řádění nechal devět mrtvých a zhruba dvacet zraněných. Když vtrhl do třídy Anastasie Boylan, začal bezhlavě střílet do sedících studentů. Kdo si nestačil lehnout na zem, neměl šanci. Mercer naslepo zastřelil učitele a několik studentů.

Jenže to mu nestačilo. Všem nařídil, aby se zvedli z podlahy, a pak se jich jednotlivě ptal, zda jsou křesťané. „Tomu, kdo vstal, řekl: Dobře, protože jste křesťané, uvidíte Boha během sekundy. Pak ho střelil,“ řekla Anastasie pro CNN.

Mercer zabil devět lidí a jak uvedl okresní šerif, sám při přestřelce s policií zemřel. Prvotní zprávy hovořily až o 15 obětech a dalších 20 zraněných lidí, kteří skončili v nemocnici. „V 10:38 jsme dostali tísňové volání, že na Umpqua Community College řádí střelec. Policisté tam hned vyjeli, objevili střelce v jedné z budov. Proběhla přestřelka a hrozba byla neutralizována,“ řekl v 22:45 SELČ šerif okresu.

Podle amerických médií Mercera, který se do Oregonu přestěhoval z Los Angeles, fascinoval nacismus. Večer před střelbou se měl údajně o svém plánovaném útoku bavit s několika lidmi na sociálních sítích, některé z nich měl také varovat, aby druhý den nechodili do školy.