Mohl Petr Vejvoda (†16) vůbec přežít útok Barbory Orlové (26), nevyléčené schizofreničky, která v úterý ráno zabíjela ve žďárské střední škole? Podle odborníka na sebeobranu, s nímž udělal rozhovor server iDnes, neměl mladý statečný kluk vůbec šanci.

Podle svědků ze školy měla Orlová u sebe doslova arzenál řezných a bodných zbraní, mezi nimi i jeden obrovský vojenský nůž s dvaceticenti­metrovou čepelí, za nějž by se nemusel stydět ani Rambo. I když – ten ho měl ve filmu vlastně taky.

Roman Musil, instruktor bojového systému Krav Maga v Brně, v rozhovoru na serveru iDnes popisuje jedinou možnou alternativu, jak by si mohl Petr Vejvoda před Orlovou zachránit život. „Obecně platí toto: Pokud by ten student vzal židli, držel ji za opěradlo a šel s nohami té stoličky napřed, tak by tu útočnici od sebe odstrčil bokem. Pak by to zřejmě přežil,“ říká Musil a dodává, že útok nožem je jedním z nejnebezpeč­nějších vůbec a i jedna rána do břišní krajiny může být fatální.

Vzhledem ale k tomu, že Orlová napadla studenta z bezprostřední blízkosti, jeho šance se rovnaly nule. Jedinou šancí je podle odborníků hlavně útěk a nesnažit se bránit holýma rukama.