„Jsem si jist, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo proto, aby spáchal sebevraždu. Jsem si jist, že byl úmyslně otráven,“ uvedl ve zprávě Owen a dodal: „Jsem si jist, že pánové Lugovoj a Kovtun umístili 1. listopadu 2006 polonium 210 do čajové konvice v baru Pine. Jsem si rovněž jist, že to udělali s úmyslem otrávit pana Litviněnka.“

Litviněnka se pokusili zabít už o pár dní dříve, než zemřel. Lugovoj s Kovtunem z ruské tajné služby navštívili Londýn třikrát během tří týdnů a zřejmě si tak vše plánovali. Podle Owena jednali na příkaz dalších lidí.

„Pan Lugovoj Litviněnka otrávil zřejmě pod vedením ruské tajné služby FSB. Operace FSB s cílem zabít pana Litviněnka byla zřejmě schválena (šéfem ruské Bezpečnostní rady) panem Patruševem a také prezidentem Putinem,“ píše se ve zprávě.

Litviněnko se sešel s Lugovojem a Kovtunem v hotelu Millenium v londýnské čtvrti Mayfair. U baru se potkal nejdříve s Lugovojem a vypil s ním čtyři doušky čaje. Kovtun přišel až za chvíli. Pár dní po tomto setkání Litviněnko zemřel.

Po smrti se ukázalo, že polonium bylo v konvici i Litviněnkově šálku. Vysoká radiace byla také zjištěna na jeho oblečení, na těle, na toaletě u baru a také pod vysoušečem na ruce. Tato látka byla nalezena i v odtoku pod koupelnovým umyvadlem v Kovtunově pokoji, kam měl přístup i Lugovoj. Dvojice se tak nejspíše zbavila zbytku polonia.

Když Litviněnko umíral, obvinil prezidenta Putina z toho, že nařídil jeho vraždu. Kreml to ale popírá. Závěrečná zpráva je prý politicky zaujatá. Lugovoj celou situace označil za absurdní a odmítá, že by měl cokoliv společného s jeho otravou. Litviněnko byl otráven těsně před tím, než měl ve Španělsku podat svědeckou výpověď o působení ruské mafie v zemi.