Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Vraždu bývalého ruského agenta Litviněnka nařídil Putin, tvrdí vyšetřovatelé

Litviněnko byl otráven poloniem.
Zdroj: archiv
Bývalý ruský agent a kritik Kremlu Alexandr Litviněnko byl otráven radioaktivním poloniem na příkaz Ruska. Potvrdila to závěrečná zpráva britských soudních vyšetřovatelů vedených sirem Robertem Owenem. Podle něj má ve všem prsty ruský prezident Putin.

„Jsem si jist, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo proto, aby spáchal sebevraždu. Jsem si jist, že byl úmyslně otráven,“ uvedl ve zprávě Owen a dodal: „Jsem si jist, že pánové Lugovoj a Kovtun umístili 1. listopadu 2006 polonium 210 do čajové konvice v baru Pine. Jsem si rovněž jist, že to udělali s úmyslem otrávit pana Litviněnka.“

Litviněnka se pokusili zabít už o pár dní dříve, než zemřel. Lugovoj s Kovtunem z ruské tajné služby navštívili Londýn třikrát během tří týdnů a zřejmě si tak vše plánovali. Podle Owena jednali na příkaz dalších lidí.

„Pan Lugovoj Litviněnka otrávil zřejmě pod vedením ruské tajné služby FSB. Operace FSB s cílem zabít pana Litviněnka byla zřejmě schválena (šéfem ruské Bezpečnostní rady) panem Patruševem a také prezidentem Putinem,“ píše se ve zprávě.

Litviněnko se sešel s Lugovojem a Kovtunem v hotelu Millenium v londýnské čtvrti Mayfair. U baru se potkal nejdříve s Lugovojem a vypil s ním čtyři doušky čaje. Kovtun přišel až za chvíli. Pár dní po tomto setkání Litviněnko zemřel.

Po smrti se ukázalo, že polonium bylo v konvici i Litviněnkově šálku. Vysoká radiace byla také zjištěna na jeho oblečení, na těle, na toaletě u baru a také pod vysoušečem na ruce. Tato látka byla nalezena i v odtoku pod koupelnovým umyvadlem v Kovtunově pokoji, kam měl přístup i Lugovoj. Dvojice se tak nejspíše zbavila zbytku polonia.

Když Litviněnko umíral, obvinil prezidenta Putina z toho, že nařídil jeho vraždu. Kreml to ale popírá. Závěrečná zpráva je prý politicky zaujatá. Lugovoj celou situace označil za absurdní a odmítá, že by měl cokoliv společného s jeho otravou. Litviněnko byl otráven těsně před tím, než měl ve Španělsku podat svědeckou výpověď o působení ruské mafie v zemi.

Související články

Další články