Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Víte, k čemu je mini kapsička na džínách? Na prezervativy ne!

Zdroj: profimedia.cz
Určitě jste si už několikrát říkali, k čemu bude tato miniaturní kapsička. V podstatě se do ní nic nevejde, přesto na džínách je. Mysleli jste si, že je jen na design? Není! Web TN.cz nám to vysvětlil.

Kdysi dávno přitom byla tato kapsička nepostradatelná! Bez ní by kovbojové nebo farmáři nevěděli, kolik je hodin. Sloužila totiž na hodinky na řetízku.

Džíny byly kdysi kusem oblečení, které nosili převážně pánové pracující na farmách a podobně. Svého času to byly takzvané americké montérky.

Nikdo na ně nedal dopustit, protože byly a jsou opravdu odolné vůči roztrhání. Při různých těžkých pracích posloužily mužům perfektně

Tato mini kapsička na hodinky zaručila, že nikdy nebyly odřené, rozbité a ani je majitel neztratil. V kapse byly hodinky zasunuty tak pevně, že neměly šanci z ní vypadnout.

Dnes už se v ní hodinky nenosí. Maximálně pár drobných nebo žvýkačka.

V současné době už džíny nosíme úplně všichni. Na trhu je k dostání množství různých střihů a barev úplně pro všechny. Naši rodiče si ale na ně museli vystát dlouhou frontu před Tuzexem, a to byl tehdy jenom jeden střih a barva.

Víte ale, kdo jako první s džíny přišel a ve kterém roce?

Džínovinu poprvé utkal v devatenáctém století Gustav Marburg. Údajně ji zhotovil omylem, když nechtěně porušil tehdy zajetý technologický postup. Nevěděl co s ní, a tak ji vzal do Vídně na světovou výstavu v roce 1876. Tam ji měl koupit jistý americký obchodník, přes kterého se pak látka dostala do rukou Němce Leviho Strausse. Ten si pak džíny nechal patentovat.

Džíny tak oslaví v tomto roce již 140 let existence

Související články

Další články