Virus Zika je pro člověka takřka neškodný, má stejné příznaky jako například chřipka. Pokud se virem nakazíte, nemusíte si toho ani všimnout. Velké nebezpečí ale virus představuje pro těhotné ženy. Kvůli němu se nedostatečně vyvíjí mozek u novorozenců. Je to bohužel nezvratné.

Virus se ale nebezpečnou rychlostí valí na Evropu. Už Španělsko hlásí jednu nakaženou virem Zika. Žena je v druhém trimestru těhotenství a nedávno se vrátila z Kolumbie. Musela být tak hospitalizovaná v nemocnici.

„Jedna z pacientek, u kterých jsme virus Zika našli, je těhotná žena z Katalánska. Symptomy se u ní projevily po návratu z Kolumbie. Je jednou ze sedmi pacientů, u kterých jsme nákazu zaznamenali. Všichni jsou ale v dobrém stavu,“ uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví. Odmítlo se ale vyjádřit ke zdravotnímu stavu dítěte nakažené ženy.

Podle Světové zdravotnické organizace by se mohli virem Zika nakazit až 4 miliony lidí. Na nákazu ale neexistuje žádná léčba. Stejně tak postižení u dětí je nezvratné a musí s tím tak žít celý život.

Virus Zika se přenáší bodnutím komárem egyptským, který se v Česku nevyskytuje. Zdravotníci z Texasu varují, že se virus může šířit i pohlavním stykem. Podle lékařů z Brazílie se virus na pacienta přenesl i přes krevní transfuzi.