Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Vědci sestavili tabulku nejinteligentněj­ších plemen! Tohle je 10 nejchytřejších z nich!

Je to tak!
Pes je nejlepší přítel člověka a bezesporu jedno z nejinteligentnějších zvířat. Ale stejně jako u lidí si nejsou všichni psi rovni. Kteří z nich jsou nejinteligentnější?

To, že psi jsou jedno z nejinteligen­tnějších zvířat, je bez debaty. Ovšem přemýšleli jste někdy nad tím, které plemeno je vlastně nejinteligentnější? Stejně tak jako všichni lidé na světě nemohou být stejně inteligentní, tak ani všechny rasy psů si nemohou být rovny.

Které plemeno je výkvětem inteligence? Na tuto otázku se pokusil odpovědět psycholog a expert Stanley Coren. Tento člověk je expertem na inteligenci jak lidskou, tak psí.

Ve své knize The Inteligence of Dogs popsal, která psí plemena jsou nejchytřejší. Psycholog se věnoval jedné stránce inteligence, a to pracovní. To znamená, že zkoumal, jak jsou psi schopni reagovat na lidské příkazy. Šlo mu o to, jakou rychlostí je pes chopen se naučit novým příkazům a jak moc je následně se spolehlivostí plní.

Coren tvrdí, že je to jedna z mnoha psích stránek inteligence, která je nejvíce orientována na člověka.

Tohle je žebříček 10 nejinteligen­tnějších psů, kteří se naučí nový příkaz rychleji než za pět opakování a splní ho v 95 % případů:

  1. Border kolie
  2. Pudl
  3. Německý ovčák
  4. Zlatý retrívr
  5. Dobrman
  6. Šeltie
  7. Labradorský retrívr
  8. Papillon
  9. Rotvajler
  10. Australský honácký pes

Související články

Další články