Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Vědci se rozhodli studovat, proč prohráváme v kámen, nůžky, papír! A našli způsob, jak zaručeně vyhrát!

Až příště budete hrát se sourozenci, už víte, co máte dělat.
Zdroj: archiv

Vědci v Číně nejspíš nemají nic lepšího na práci, a tak se rozhodli studovat, proč lidé prohrávají v klasické hře kámen, nůžky, papír. A co zjistili? Vesměs lidé prohrávají proto, že se jednoduše chovají jako lidé – tedy podle hluboce zakořeněných lidských principů.

Podle matematiky byste měli mít šanci na výhru jedna ku třem, ale stačí sledovat skryté lidské chování a zjistíte, že se v téhle hře dá velice snadno vyhrávat. Je to dané tím, že ti, kteří jedno kolo vyhrají, většinou zůstávají u stejné volby, která jim vítězství zajistila, zatímco ti, kteří prohrávají, svou volbu neustále mění.

Vědci kámen, nůžky, papír sledovali na čínském turnaji na univerzitě Zhejiang, kde studovali chování 360 studentů během tří stovek kol.

Klasická herní teorie říká, že abyste vyhráli, musíte své volby neustále měnit, čímž zvýšíte své šance. Čínští vědci ale zjistili, že je mnohem lepší přizpůsobit se obvyklému chování lidí. Což znamená uvědomit si, že ti, kteří kolo vyhráli, většinou zůstanou u své výherní volby, zatímco ti, kteří prohráli, ji změní, a to navíc v pořadí, ve kterém se hra jmenuje – tedy kámen změní v nůžky nebo nůžky změní v papír, případně papír změní zase v kámen.

Podle vědců je toto chování prostě zakořeněné v lidském mozku. Takže až si příště budete stříhat se sourozencem, kdo má mýt nádobí, už víte, jak vyhrát!

Související články

Další články