Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Vědci nečekaně varují: Nejezte vitaminy, nejsou zdravé!

Chceš předejít nemoci? Tak dej přednost ovoci!

Významný americký lékař Paul Offit varuje před konzumací nejrůznějších doplňků stravy včetně multivitaminových pilulek.

Dr. Offit, který napsal knihu s názvem „Věříte v magii? Smysl a nesmysl alternativní medicíny“, tvrdí, že většina doplňků stravy je k ničemu a jejich užívání s sebou často nese nezanedbatelná zdravotní rizika. To se týká především suplementů pro nárůst svalové hmoty, jejichž popularita bohužel stále stoupá. Ani nadměrný příjem vitaminů však našemu organismu nijak neprospívá.

„Doporučená denní dávka vitaminů by se neměla překračovat. Nedávno jsem v televizi viděl reklamu, ve které divákům tvrdili, že aby do svého těla dostali tolik vitaminu C, kolik obsahuje nabízený přípravek, museli by vypít dva galony pomerančové šťávy. Osobně si ale myslím, že existuje velmi dobrý důvod, proč se C-vitamin v přírodních zdrojích nachází v mnohem menším množství než právě v těchto preparátech,“ řekl dr. Offit.

Brát doplňky stravy má podle něj smysl jen v určitých, odůvodněných případech. Například vitamin D je velmi důležitý pro zdravý vývoj dětí – zejména těch, které jsou výhradně kojeny. Těhotným matkám zase doporučil užívat kyselinu listovou.

Dr. Offit se obul i do alternativní medicíny, když prohlásil, že kdyby na ni Steve Jobs tolik nespoléhal a raději se hned svěřil do péče odborníků, mohl být dnes ještě naživu – stejně jako 95 % pacientů se stejným typem nádoru, kteří na rozdíl od něj operaci zbytečně neodkládali. „Nic jako alternativní medicína neexistuje. Pokud něco funguje, je to medicína. Pokud to naopak nefunguje, nemůže to být pokládáno za alternativu,“ dodal rozhorleně.

Související články

Další články