Ústřední hrdinka snímku Nina je největší adeptkou na hlavní roli v nově zkoušeném Labutím jezeru. Baletu se věnuje už od dětství, podporována je notně matkou, neúspěšnou bývalou tanečnicí, a svou techniku má za léta vypilovanou dokonale.

Přesto jí ale něco schází.

Zatímco Bílá labuť je napsána přesně pro její osobu, Černou labuť, která je také součástí jedné role, křehká a emocionálně nezralá dívka už není schopná ztvárnit s dostatečným zápalem. A právě v tom momentu do sboru vstupuje nová členka Lily.

Smyslná a nespoutaná žena je přesným opakem Niny a ideální představitelkou Černé labutě. Nina se ale své největší životní šance nemíní vzdát a roli se rozhodne získat za jakoukoliv cenu…

Darren Aronofsky stvořil mistrovský snímek a do světa baletu vtáhne i největšího tanečního analfabeta. Namísto přehlídky našňořených sukýnek a pevně utažených baletních špiček vás totiž čeká odvrácená strana vznešeného tance a těšit se můžete na příběh plný intrik, mrazivé atmosféry a šílenství, když Nina přestává zvládat své i matčiny ambice nakládané na její osobu a začne ztrácet svůj zdravý rozum.

Po premiéře v roce 2010 kritici vyzdvihovali především Natalii Portman v roli Niny a její precizní taneční výkon. Nutno však dodat, že všechna chvála ohledně jejího fyzického výkonu byla tak trochu nezasloužená. Ve skutečnosti všechno, kromě pěti procent scén, měla zatančit dublerka. Když opomeneme baletní stránku, Portman i tak dokázala před kamerou skvěle ztvárnit maniakální touhu po dokonalosti. V roli rivalky Lily ji úspěšně sekunduje Mila Kunis a pozadu nezůstává ani francouzský herec Vincent Cassel jako nevyzpytatelný a pedantský šéf baletu Thomas Leroy, který se svými svěřenkyněmi rád citově manipuluje.

A nesmíme samozřejmě opomenout zmínit ani hudební stránku snímku. Velkolepé Čajkovského Labutí jezero doplnil zkušený Clint Mansell a vznikl tak brilantní soundtrack, který osloví nejenom milovníky klasiky.