Čech Petr Jašek byl v neděli odsouzen k dvaceti letům vězení v Súdánu. Úřady muže zadržovaly už od prosince 2015. Byl obviněn z vyzvědačství a špionáže. Soud ho následně shledal vinným.

České Ministerstvo zahraničních věcí slíbilo, že se bude snažit o Čechovo propuštění. Petr Jašek pochází z Karviné a do Súdánu odcestoval koncem roku 2015. Do Súdánu se rozhodl cestovat hlavně proto, aby předal finanční dar súdánským křesťanům. Mimo jiné byl také misionář.

Súdánci zadrželi Čecha spolu s dalšími dvěma súdánskými křesťany 9. prosince. Byli obviněni z protistátní činnosti a špionáže.

„Soud dnes odsoudil P. Jaška k úhrnnému trestu ve výši 20 let odnětí svobody. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby, mimo jiné za špionáž a vyzvědačství,“ sdělila mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

„Bude-li to potřeba, pojede do Súdánu jednat přímo sám ministr Lubomír Zaorálek, pro kterého je propuštění P. Jaška ze súdánského vězení a jeho návrat do České republiky absolutní prioritou,“ dodala mluvčí Lagronová.