Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

V Súdánu odsoudili Čecha k 20 letům za špionáž. V tomto hororovém vězení má strávit část života!

Súdánský soud poslal na 20 let do vězení českého občana Petra Jaška za
špionáž.
Zdroj: hlas-mucedniku.cz/reprofoto youtube.com
+ Dalších 8 fotografií
Súdánský soud poslal na 20 let do vězení Čecha Petra Jaška za špionáž. Česká diplomacie je ale znepokojena a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek usiluje o Jaškovo propuštění a návrat do Čech.

Čech Petr Jašek byl v neděli odsouzen k dvaceti letům vězení v Súdánu. Úřady muže zadržovaly už od prosince 2015 a byl obviněný z vyzvědačství a špionáže. Soud ho následně shledal vinným.

Muž byl na misionářské výpravě a měl pomáhat křesťanům. Jašek a tři Afričané byli obviněni ze sedmi přečinů. Patří mezi ně i činnost proti státu, vyzvědačství a špionáž. Podle zprávy agentury AFP Čechův obhájce Umar Farúk dokonce tvrdí, že Jašek byl odsouzen k 24 letům odnětí svobody. Podle něj byl Čech odsouzen za vniknutí do země bez víz, za pořizování snímků ve vojenských zónách, za vyvolávání nenávisti mezi komunitami a za špionáž.

„Bude-li to potřeba, pojede do Súdánu jednat přímo sám ministr Lubomír Zaorálek, pro kterého je propuštění Petra Jaška ze súdánského vězení a jeho návrat do České republiky absolutní prioritou,“ řekla pro Českou televizi mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Podle bývalého honorárního konzula v Súdánu Petra Pelikána je Jašek náboženský fanatik a příslušník amerického hnutí Hlas mučedníků. Mohl by prý dostat i milost, ale vše záleží na jeho přístupu. „Pokud vím, tak mohl být vyhoštěn bez procesu, ale trval na tom, že chce, aby proběhl proces. Je prostor pro to, aby mu byla udělena milost, a zejména pro to, aby pan Jašek přijel, protože bez toho, aby se vzdal toho, že chce být mučedníkem, tak se prostě domů nedostane,“ řekl.

Česká diplomacie jedná se súdánskou stranou o jeho propuštění. Podle zástupce ministerstva zahraničí je Čech v relativně dobré psychické a fyzické kondici. 20 let v súdánském vězení by ale pro něj nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Hlava na hlavě, otřesné podmínky a minimum jídla. Podívejte se na hrůzostrašné snímky do fotogalerie.

Související články

Další články