Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

V Irsku otevřeli novou palírnu. Uhodnete, kolik beden whiskey tam za rok vyrobí?

Zdroj: archiv

Výroba stejnojmenného destilátu se tak po více než šedesáti letech vrací do místa svého vzniku. Tradice produkce whiskey v Tullamore sahá až do roku 1829. Původní palírna v roce 1954 vyhořela a k otevření nové došlo teprve v září letošního roku.

Nová palírna je postavena na zelené louce a nabízí čtyři měděné destilační přístroje, každý s kapacitou 34 000 litrů, a dále skladiště pro 100 000 sudů. Roční produkce tak dosáhne přibližně 1,5 milionu beden whiskey. Celkové investice do výstavby činí 35 milionů euro.

Produkce whiskey je pro Irsko stěžejním potravinářským odvětvím s výrazným vlivem na ekonomiku země. Irská whiskey je nejrychleji rostoucí lihovina na světě a Česká republika patří mezi klíčové evropské trhy. Tuzemská spotřeba whiskey každoročně stoupá a řadí se tak k nejoblíbenějším typům alkoholu vůbec.

O městě Tullamore

Tullamore je středně velké město v hrabství Offaly, v regionu Irska s počtem obyvatel 15 000 a leží přibližně 100 km západně od Dublinu. Na severu je obklopeno pohořím Slieve Bloom, které patří mezi jedno z nejstarších evropských pohoří, a na jihu se nachází obrovská přírodní rezervace Lough Boora. Město je připojeno k Dublinu kanálem Grand Canal, který sloužil pro obchodní cesty spojující hlavní město s mohutnou řekou Shannon na západě Irska.

Související články

Další články