Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Už jste konečně zhubli do plavek? Tohle je 10 zajímavostí z historie tohoto titěrného kusu oblečení!

A kvůli tomuhle držíme už od Vánoc bodovou dietu??

Držíme drastické diety, louhujeme se v krémech proti celulitidě, řešíme velikost košíčků, kalhotek, materiál, délku usychání… Chceme být zkrátka nejkrásnější, nebo alespoň nevypadat jako lochnesky, které zrovna vyplivl příliv v Chorvatsku… A to všechno kvůli kratičké plavkové sezóně, která právě zaťukala na dveře! Tohle je 10 zajímavostí o oblečení, které nás už od ledna úspěšně děsí a stresuje!

1) Myslíte si, že jsou dvojdílné bikiny skandálním módním výmyslem teprve 20. století? Omyl. Mozaika na Sicílii dokazuje, že už 300 let před naším letopočtem se římské ženy koupaly v dvojdílných plavkách. Škoda, že tahle odvaha ženám dlouho nevydržela…

2) V 18. století nosily ženy koupací župany. Není divu, že jim voda nesměla sahat výš než ke kolenům.

3) Když se chtěly ženy vykoupat v moři na začátku 19. století, používaly zvláštní vynález… Do moře se vjíždělo na vozících, ze kterých pak dámy slézaly v dlouhých košilích po schůdcích rovnou do slaných vln… A pak rychle dovnitř a převléknout se, žádné promenádování!

4) Když se roku 1907 nechala známá plavkyně Annette Kellerman nafotit ve svém plovacím úboru, který pevně obepínal její křivky od krku ke kotníkům, byla zatčena za veřejné pohoršení. To by člověk neřekl, jaký poprask způsobí neopren!

5) Dvacátá léta začala zkracovat nohavice a přidávat centimetry odhalené kůže…

6) Třicátá léta konečně začala vnímat plážovou módu i jinak než prakticky. Zkracovalo se, obepínalo se, ale chybět nesměly ani koupací čepice a další doplňky jako sluneční brýle nebo náramky. Tehdy se začalo randit na plovárnách!

7) Zlom přišel v roce 1946, kdy francouzský designér aut a oblečení Louis Réard odhalil světu extravagantní dvoudílný model pojmenovaný podle ostrova, kde se testovaly atomové bomby, Bikini!

8) Bikiny nechtěla předvést žádná ze známých modelek, protože byly příliš skandální. Réard musel tudíž najmout exotickou tanečnici z pařížského kasina… A z prosté dívky Micheline Bernardini se díky tomu nakrátko stala nejznámější žena světa!

9) Velkou slávu přinesla bikinám krásná Brigitte Bardot, která se v nich mihla během filmového festivalu v Cannes!

10) V 80. a 90. letech frčely jednodílné vykrojené plavky, které se pomalu měnily v tanga. A kdo z vás nemiloval Pobřežní hlídku, ten lže!

Související články

Další články