Třiapadesátiletý John Hyatt je profesorem na Manchester Metropolitan University. Vyučuje výzkum a inovaci v umění a designu a nedá se tedy říct, že by šlo o nějakého hloupého šílence. Přesto tvrdí, že existují pohádkové víly, a má k tomu důkazy.

Tvrdí, že víly vyfotografoval, a své obrázky veřejně vystavuje, aby se každý přesvědčil o tom, zda si myslí, že jsou pravé. Říká, že obrázky nijak neupravoval a sám nevěřil vlastním očím, když fotografie vyvolával. Ale skutečně se mu podařilo vyfotit miniaturní létající tvory, kteží mají humanoidní tvar – tedy dvě nohy, dvě ruce, trup, hlavu. Navíc mají jenom křídla na zádech.

„Původně jsem šel fotografovat mušky, mouchy a komáry, ale tihle tvorové prostě nevypadali stejně,“ říká učitel, který v 80. a 90. letech také vystupoval v jedné punkové hudební skupině. „Nevěřím, že jde o zmenšené verze lidí, také nevěřím, že by měli nějaké speciální kouzelné schopnosti, ale příroda má prostě spoustu tajemství, která člověk ještě neobjevil.“

Může jít o zatím neobjevený druh, u kterého se v dřívějších dobách spisovatelé inspirovali, když vymýšleli pohádkové víly? Nebo je to celé jenom podvod?

A dají nám peníze pod polštář, když tam necháme pár zubů?!