Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

To jste ještě neviděli: Sexbomba šedesátých let Olga Schoberová ukazuje v unikátním videu Prahu před násilným vpádem Rusů!

+ Další fotografie

Na serveru YouTube se objevil vzácný poklad, tedy video z archivu jedné z nejstarších mediálních společností British Pathé. Osmiminutový snímek ukazuje v unikátních záběrech naše hlavní město Prahu během zlomového roku 1968 a má název Prague – The Sad City neboli Praha – Smutné město.

V období radostného Pražského jara roku 1968 zde vládl optimismus, příslib svobody, demokracie, nových ideálů a uvolněná atmosféra jak kulturní, tak společenská. To se samozřejmě komunistickým diktátorům v Moskvě příliš nelíbilo. Po několika důrazných napomenutích, že je SSSR výrazně znepokojen naším národním obrodným procesem, přišel srpen ´68 a násilný vojenský zásah. Do Československé socialistické republiky vpadli vojáci, tanky a letadla Varšavské smlouvy, jejichž invaze si během pár dnů vyžádala 72 životů našich občanů a dalších dvacet let „ostnaté nesvobody“ v drátem obehnané zemi.

Ve videu o „Smutném městě“ můžeme s podivem zaznamenat, že se ve výlohách lahůdkářství nacházela vajíčka s kaviárem, po Václaváku kolem „koně“ jezdily tramvaje, v parku kvetly magnolie a mezi tím vším spanile kličkovala herečka Olga Schoberová, tehdy pod pseudonymem „Olinka Bérová“. Ta bývala doslova mezinárodním blonďatým sexsymbolem a první Češkou, která se kdy dostala na obálku Playboye. V jedinečném britském videu je její krása v kombinaci s Pražským jarem v tvrdém kontrastu s tragickými politickými záležitostmi, které teprve měly přijít.

Související články

Další články