Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Těžký osud Steinera z filmu Pane, vy jste vdova: Poprava otce, menšinová orientace i ztráta hlasu

Eduard Cupák ve snímku Pane, vy jste vdova!
Zdroj: Se souhlasem Filmového studia Barrandov
+ Dalších 6 fotografií
FILM

Bláznivá komedie Pane, vy jste vdova! vznikla pod taktovkou režiséra Václava Vorlíčka, který se společně s Milošem Macourkem podílel i na scénáři. Diváky baví už od roku 1970. A to i díky hvězdnému obsazení. Jednu z hlavních rolí si zahrál Eduard Cupák, s tím se však život příliš nemazlil. Klid hledal na chalupě, jenže tu mu několikrát vykradli. Jak pak pro Blesk řekl jeho partner Václav Květ, pro Cupáka to vždy byla velká rána.

V hlavních rolích komedie Pane, vy jste vdova! se objevili taky Iva Janžurová, Olga Schoberová, Jiří Sovák nebo František Filipovský.

Eduard Cupák jako major Robert Steiner

Celý děj se točí kolem panovníka sousedního státu, který přijíždí na státní návštěvu. Jenže ne vše dopadne tak, jak má. Incident, který má za následek vážné poranění vzácného hosta, přiměje druhého krále zrušit neschopnou armádu. Pak ale dojde ke spiknutí a generálové se chystají vladaře odstranit…

Majora Roberta Steinera ztvárnil herec Eduard Cupák, který to v životě neměl rozhodně jednoduché. Jako dítě vyrůstal jen s matkou, protože jeho otce s babičkou popravili nacisté. Důvodem byla výroba falešných potravinových lístků.

Eduard Cupák byl homosexuál

Lásku ke kultuře a divadlu u něj probudila maminka. Jeho studijní kroky vedly na konzervatoř, jenže tu nedokončil kvůli své homosexuální orientaci, se kterou se netajil. Pro mnoho jeho spolužáků i kantorů to však byl obrovský problém, kvůli kterému byl dva týdny před absolvováním školy vyloučen. Kárná komise dále rozhodla, že nemá nárok na jakékoliv další angažmá, a čekal ho i výslech u Státní bezpečnosti kvůli jeho „nedovoleným stykům“.

K divadlu se dostal až během základní vojenské služby, kdy hrával v Armádním uměleckém divadle. Pak už nastoupil do Městských divadel pražských. Po zákazu ho zachránil režisér Václav Krška, který ho obsadil do několika svých snímků.

Na svém kontě má Cupák filmy, jako jsou Requiem pro panenku, Kladivo na čarodějnice, či seriály F. L. Věk nebo Žena za pultem. Jeho poslední rolí je Rozum v pohádce Nesmrtelná teta. Rok na to byl ještě vypravěčem pohádky Princezna ze mlejna, krátce poté však přišel o hlas.

Eduard Cupák miloval svou chalupu

Jeho osudovým mužem byl Václav Květ. Ani jeden z partnerů neměl žádného potomka, a tak jejich společnou láskou byla chalupa. „Eda by tam nechal duši. Pořád něco stavěl, boural a vylepšoval,“ vzpomínal Květ před lety pro deník Blesk. Kouzelné stavení, které s partnerem vedl k dokonalosti, ovšem měli často v merku zloději. Vykradli je i dvakrát za čtvrt roku. „Pro Edu to byla rána, třeba i plakal,“ prozradil Květ. Nakonec chalupu prodali v dobách, kdy na tom Cupák už nebyl dobře.

Jak zemřel Eduard Cupák

Eduard Cupák se věnoval rovněž dabingu. Za ten byl odměněn Cenou Františka Filipovského, kterou už si ale osobně nepřevzal. Ke konci života ho trápily vážné zdravotní problémy způsobené jeho celoživotní vášní – kouřením. „To se vědělo, že když dojdou cigarety, tak se jde k Cupákovi, protože on měl doma obrovskou renesanční truhlu napěchovanou cigaretami. Takže když jsme šli třeba v noci z nějakého flámu a došly nám cigarety, tak jsme zazvonili u Edy a on nás zachránil. V téhle rodině nikdy cigarety nedošly,“ citoval slova jeho kamaráda Marcela Vašinky web Český rozhlas.

Eduard Cupák ve svých 64 letech podlehl rozedmě plic, zemřel v roce 1996 v Praze. „Poslední rok života strávil po nemocnicích. Na konci byl tři měsíce jen na přístrojích, doktor mi řekl, ať počítám s tím, že se mi nevrátí,“ svěřil se se smutným koncem svého partnera Květ.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy