Skladatel a zpěvák Richard Pachman má v životě pořádnou smůlu. V roce 2000 se omylem napil z plastové lahve, kde byl louh. Pachman poté upadl do bezvědomí a málem nepřežil. Podařilo se ho po operacích zachránit, ale následky mu zůstaly.

Teď ho téměř čtyři roky trápila žena, která mu pravidelně vyhrožovala. Během této doby dostal stovky textových zpráv z sms bran a e-mailů ze skrytých IP adres, které mu mnohokrát vyhrožovaly smrtí, ublížením na zdraví jemu i členům jeho rodiny. Byly mu zakládány falešné profily na sociálních sítích a kamkoliv cestoval, byly mu posílány zprávy o tom, že je pod trvalou kontrolou a že na příslušném místě „chcípne“.

„Tři roky jsem o stalkingu mlčel a věřil jsem, že útoky na mou osobu ustanou. Policii České republiky jsem se rozhodl kontaktovat v období, které pro mne bylo psychicky nejnáročnější a téměř neúnosné. Měl jsem pocit naprosté ztráty soukromí a pocit bezmoci vůči sprostým a cynickým e-mailům, mimo jiné dosti brutálně zesměšňujícím smrt mého psa, kontrolujícím každý můj krok a vyhrožujícím mi smrtí,“ popsal své zkušenosti se stalkingem Pachman.

Dne 8. dubna 2013 v 9.30 hod. proběhne u Okresního soudu v Ostravě přelíčení, ke kterému je Richard Pachaman pozván jako svědek. K jeho překvapení se prokázalo, že člověkem, který ho celou dobu pronásledoval, byla žena, jež chodila pravidelně na jeho koncerty a někdy mu z nich posílala amatérské záznamy.

Co je stalking? Od 1. 1. 2010 je v České republice stalking považován za trestný čin – je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, internetovým voláním, různými druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případně opakovaným, cíleným sledováním osoby. Útočník u oběti vyvolává pocit strachu.