Společnost Apple už začala se stavbou svého nového ústředí, které se bude rozkládat na neuvěřitelné ploše 4046 metrů čtverečních. Všechno se buduje v tajnosti za vysokými stěnami, aby nebylo možné stavbu fotografovat. Ale stačí jeden Apple fanoušek, létající dron na dálkové ovládání a připevněná GoPro kamera.

Díky tomu jsme dostali možnost nahlédnout na staveniště, kde se už pomalu, ale jistě tvoří ústředí Apple, které bude mít zajímavý tvar mimozemské lodi s velkou zelení uprostřed. Celá stavba má být dokončena až v roce 2016, takže je na ní ještě spousta práce.

Budovu navrhl sir Norman Foster ve spolupráci se Stevem Jobsem. Norman Foster stojí například za návrhem slavného stadionu ve Wembley nebo postavil novou radnici v Londýně.

Propojuje všechny nejmodernější prvky s přírodními motivy. To znamená, že například auta budou ukrytá hluboko v podzemí, aby nerušila přírodu, a všude budou prosklená prostředí, aby vnitřek co nejvíce splýval s venkovním světem. Kromě toho tam bude i místo pro 1000 kol, protože ta mají být zaměstnancům doporučována k přepravě.

Ústředí se bude nacházet v Silicon Valley, kde se srocují IT géniové, a pojme kolem 13 tisíc zaměstnanců. Po rozlehlé budově se mohou přesouvat na kolech, které zde budou všude k dispozici.

A kolik taková sranda stojí? Odhady jsou, že vše bude stát zhruba 5 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 105,3 miliardy korun. Tedy zhruba takové dva a půl tunely Blanka