Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Světem se šíří nešvar. Těhotné ženy kouří marihuanu. Neuvěříte, v čem všem jim to pomáhá!

Konopí vám může v těhotenství pomoci.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Že je marihuana léčivou kytičkou víme už dávno. Co ale nevíme tak dlouho je, že marihuana prospívá těhotným ženám. Studie ve Spojených státech skutečně zaznamenala mírný nárůst užívaní této látky těhotnými ženami. A v čem všem že jim pomáhá?

Mírný nárůst užívání marihuany u těhotných žen byl zaznamenán studiemi ve Spojených státech. Například v Kalifornii se podle časopisu JAMA vyšplhalo procento uživatelek z 4,2 % v roce 2009 na 7,1 % v roce 2016. Mezi těhotnými, co jsou mladší osmnácti let se užívání zvýšilo z 12,5 % na 21,8 %. Co se týká starších dívek mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety, kouření marihuany se zvýšilo dokonce z 9,8 % na 19 %. Pokud se budeme bavit o celých Spojených státech, pak bychom se procentuálně pohybovali mezi 2,37 % v roce 2002 až 3,85 % v roce 2014. Jednalo se o rozmezí žen mezi osmnácti a čtyřiačtyřiceti lety, píše CNN.

A proč se těhotné ženy a dívky k takovému řešení uchylují? Užívání marihuany údajně zmírňuje ranní nevolnost nebo úzkosti, které mohou těhotné ženy prožívat. Doktoři však stále nevědí, jaký konkrétní dopad má užívání na plod. „Ženy, které jsou těhotné nebo o těhotenství uvažují, by měly přestat nebo alespoň na nějaký čas přerušit užívání marihuany,“ radí Americký kongres porodníků a gynekologů.

Nejrizikovější skupinou jsou dívky pod dvacet čtyři let. U adolescentů se obvykle užívání marihuany pojí s užíváním alkoholu. Přesto závěry nejsou jednoznačné. Například matky mladší 18 let představovaly pouze 1,4 % celkového vzorku, což je velmi malý počet. Jedno je ale zřejmé. Doktoři se k užívání marihuany v těhotenství příliš nekloní.

Související články

Další články