Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Svátky ve znamení klíšťat! Odborníci varují, že v Česku nastal nejvyšší stupeň jejich aktivity

Svátky ve znamení klíšťat! Odborníci varují, že v Česku nastal nejvyšší stupeň jejich aktivity
Zdroj: youtube.com
+ Další 2 fotografie
Pokud máte v plánu si o svátcích 5. a 6. července vyrazit někam na čundr do lesa, mějte se na pozoru. Český hydrometeorologický ústav vyhlásil vysoké riziko aktivity klíšťat. Je proto dobré si s sebou na svátky přibalit repelent, dlouhé kalhoty a nelehat si do vysoké trávy a vyhnout se lesu celkově.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil ke dnům 5. a 6 července osmý a devátý stupeň aktivity klíšťat. Škála se pohybuje od 1 do 10, takže tato čísla jsou velice alarmující. Aktivita klíšťat značí, kdy jsou klíšťata nejvíce připravena napadnout hostitele. Číslo je obecným předpokladem pro celé Česko. Na některých místech se číslo může lišit.

Napadení klíštětem obecným (ixodes ricinus) může přinést velice zákeřné nemoci. Od obyčejné chřipky vás může klíště nakazit i boreliózou či encefalitidou, což jsou těžké nemoci a důsledky mohou být i fatální.

Způsobů ochrany proti klíšťatům je spousta. Nejúčinnější je samozřejmě vyhnutí se zatravněným částem města či lesům a loukám. Klíště si můžete domů donést i ze zatravněné zastávky MHD nebo z městského parku. Když už se rozhodnete navštívit les a nebo nějakou zatravněnou plochu, je dobré se před takovýmto výletem nastříkat repelentem a vzít si dlouhé kalhoty, potažmo tričko s dlouhými rukávy. Víme, že ve vysokých teplotách je podobný úbor spíše na obtíž, ale zdraví musí být na prvním místě.

Mazlíčci

Klíště může napadnout i vašeho domácího mazlíčka. Například kočka vám klíště může přinést domů ze zahrady a zde nastává riziko, že během tulení klíště přeleze na vás. Je proto dobré pořídit svému mazlíčkovi nějaký obojek, který klíšťata odhání.

Jak správně odstranit klíště

Pokud už na sobě klíště objevíte, nemusíte propadat panice. Klíště by ovšem mělo být co nejdříve odstraněno. Včasné a správné odstranění klíštěte je velice důležité pro snížení rizika přenosu infekce. V žádném případě byste neměli používat oleje a masti, které klíště přidusí. Může se pak stát, že klíště vyvrhne obsah svých střev, čímž se riziko infekce prudce zvyšuje. Nejbezpečnějším způsobem odstranění klíštěte je použití speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a zabrání vyvrhnutí střev do rány. Stejně tak můžete uchopit klíště pinzetou těsně pod hlavičkou a plynulým pohybem nahoru klíště vytáhnout či vykroutit. Pokud se jedná o menší klíšťata či larvy, postačí vatová tyčinka či sirka. Způsob našich babiček s kapkou slivovice a verzatilkou se příliš nedoporučuje.

Místo zakousnutí by se posléze mělo ošetřit běžným dezinfekčním prostředkem.

Úspěšně odstraněného klíštěte se nejlépe zbavíte například spláchnutím do záchodu. Pokud si chcete být opravdu jistí, jestli klíště nebylo nakažené, uložte ho do igelitového sáčku a přineste jej do laboratoře na vyšetření. Po vytažení klíštěte může místo kousnutí zarudnout či zduřet. Občas se stává, že se na místě objeví taková malá boulička. Ani v těchto případech si není třeba lámat hlavu, během dvou až tří dnů tyto příznaky pominou.

Připojí-li se ale příznaky jako malátnost, brnění v rukou a nohou, horečka, bolest hlavy, doporučujeme navštívit lékaře.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy