Amyotrofická laterální skleróza je nemoc, která má opravdu strašlivý průběh, zatímco vy jste psychicky v pořádku a plni sil (zdánlivě), vaše tělo postupně ochabuje, umírá, až vás samo zabije, zadusí.

Nemoc, kterou v poslední době „zpopularizovala“ Kyblíková výzva na Facebooku, má velmi rychlý průběh, od jejího počátku se vám konec počítá v průměru kolem čtyř, pěti let. Je jen málo výjimek těch, kdo s ní dokáží žít a vzdorovat jí mnoho let, a tím nejznámějším z nich je geniální fyzik Stephen Hawking.

Expremiér Stanislav Gross (45) ale takové štěstí zatím nemá. U něj ASL postupuje rychle a její smutný průběh vidíme pokaždé, když se manželé Grossovi ukáží na veřejnosti. Dcery Stanislava a jeho ženy Šárky nyní hrají v divadelním představení Antoinetta – královna Francie a pyšný otec si jejich vystoupení nechce nechat ujít.

Podle informací tištěného Blesku ale premiér už nedokáže ani sám chodit a do hlediště ho podle slov jednoho z návštěvníků museli přinést na židli, stejně tak ho odnášeli na toalety. Že na tom Gross není dobře, je poznat i z toho, jak doslova smrtelně vypadá, má pohublé nejen tělo, ale i tváře, zapadlé oči beze svitu a neobejde se bez cizí pomoci.

Jediné, na co se tedy může spolehnout, je jeho rodina a manželka. Ať už bylo za jeho panování předsedy, co bylo, ať už má peníze, odkud je má, nic z toho teď není podstatné. Daleko důležitější je, že v těžkých chvílích ho neopouští jeho manželka Šárka, i když pro ni to také musí být vyčerpávající, a jeho dvě dcery doslova v přímém přenosu každý den vidí, jak jejich otec chátrá. A vědí, že konec se blíží.