Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Slovensko si uprchlíky umí vybrat. Zatím přijali křesťany z Iráku

Děti uprchlíků. (ilustrační foto)
Zdroj: dailymail.co.uk/Save the Children
Ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách přiletělo na košické letiště 149 asyrských křesťanů. Ti byli ještě téhož dne přemístěni do azylového tábora v Humenném. Všichni běženci prošli přísnými bezpečnostními prověrkami.

Slovensko tyto uprchlíky přijalo, aby je ochránilo před smrtí. Ta jim hrozí v případě, že by přišli do Islámského státu. Všichni by byli nemilosrdně popraveni. Tuto misi se tamní vláda snažila co nejvíc urychlit. Jejich cílem bylo 25 křesťanských rodin zachránit. „Mezi běženci jsou vzdělaní lidé. Například lékaři, umělci a programátoři,“ dodal slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Podle něj je potřeba dát těmto lidem šanci na klidný život.

V uprchlickém táboře v Humenném stráví rodiny několik měsíců. V rámci integračního procesu se budou učit také slovenštinu. Integrační proces má na starosti především katolická církev. Po skončení nezbytného pobytu v Humenném dostanou asyrští křesťané azyl na Slovensku. Pak si budou moct svobodně zvolit, kde se usadí.

Všichni uprchlíci mluví zatím jen biblickým aramejským jazykem. Letos poprvé zažijí klasické Vánoce křesťanské země. „Dokonce se ptali na to, jestli mohou svobodně nosit na krku kříž a hlásit se tak na veřejnosti ke svému náboženství,“ dodal Kaliňák v rozhovoru pro TV Markíza.

Související články

Další články