Upřímnost je vlastnost, která většině chlapů chybí. Raději budou zapírat, mlžit a všelijak lhát, než aby nám do očí řekli, co si skutečně myslí. Často se zamotají do vlastních lží a ještě častěji lžou i v situacích, kdy to není zapotřebí. Dělají to tak nějak ze zvyku. Když se ale naučíte dekódovat jejich žvásty, můžete být vždy o krok napřed.

Nejdříve je důležité znát důvody, kvůli kterým muži lžou. Na prvním místě je bez diskuze sex. Buď po něm zrovna touží a nechtějí si vás rozházet, nebo ho mají s někým jiným a vy se to nesmíte dozvědět. V takových případech nejčastěji sahají po lichotkách a výmluvách. V džínách nemáte velký zadek, letní šaty vám dokonale padnou a oni musí v práci trávit přesčasy. A ta ženská z Facebooku? To je jenom kolegyně, která potřebovala s něčím poradit. Pravděpodobně s tím, kam si ho má nechat příště strčit.

Druhá vlna žvástů přichází se slabostí pro zlatavý mok. Pokud jde chlap skutečně na jedno, měl by se vrátit do 30 minut maximálně. Místo toho se hodiny ožírá s přiblblými kamarádíčky a vám píše na mobil, jak se omylem zdržel. A pozor, když ho najdete v hospodě, je to ještě dobrá zpráva. Někteří rošťáci chodí na jedno do podniků, kde jim na klíně tancuje vysokoškolačka.

Když už jsem zmínila kamarádíčky, nikdy nevěřte tomu, jak o nich ten váš doma mluví. Chlapi drží při sobě, vzájemně si kryjí záda a rozhodně se nebaví pouze o hokeji. S největší pravděpodobností jste pro jeho nejlepší kumpány ta blbka, která ho nenechá volně dýchat. Pánské jízdy a firemní teambuildingy mají k poklidné partičce pokeru u sklenky whisky stejně daleko jako Morava k civilizované­mu světu.

Kličkování a kreativní lhaní je doménou nevěrníků, ale také nenapravitelných zevláků. Typický zevl tvrdí, že neumí zapnout pračku, a většinu domácích prací umíte mnohem lépe než on. Když najdete smradlavý ručník na zemi, určitě musel spadnout náhodou z věšáku. Špinavé ponožky roznosil po pokoji pes. A ten bobánek nešel nějak spláchnout. Když se necháte zlomit a budete mu takové lži dlouhodobě žrát, stane se z vás domácí puťka, které k ruce přiroste hadr. Na každou výmluvu musíte ihned reagovat. Něco neumí? On se to rychle naučí. Nejste přeci jeho maminka, abyste se o něj pořád starala.

Asi vůbec nejnebezpečnější žvásty se točí kolem peněz. Dovolenou si nemůžeme dovolit, to auto bylo za hubičku, a když se rozvedeme, nemám z čeho platit alimenty na děti. Nemusíte být zrovna finanční poradkyně, aby vám došlo, že si těmito výroky dělají muži zadní vrátka. Peníze jsou pro ně citlivé téma. Když si nedáte pozor, bude váš partner utrácet hromady korunek z rodinného rozpočtu za úplné ptákoviny. V horším případě bude peníze vyhazovat oknem za divné koníčky. Čím dříve mu přestanete tolerovat jeho báchorky, tím lépe se vám bude žít.

Podle mých skromných odhadů je přibližně 38 % všeho, co muži vypustí z úst, lež. Někdy milosrdná, jindy zbabělá a v některých situacích nepřípustná. Jen úplné naivky žijí v domnění, že ten jejich by jim přeci nelhal. Tak nastražte uši a nenechávejte se opít rohlíkem. Nebo si domů rovnou pořiďte detektor lži.