Sen o finále se rozplynul! Češi od Kanady dostali půltucet a na MS se poperou o bronz

Čeští hokejisté po historické potupě s Rakouskem.
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
ms v hokeji

Touhy se rozplynuly! Trojitý úder Kanaďanů během 199 sekund ve druhé třetině rozmetal český sen o zlatu na letošním mistrovství světa. Hokejoví reprezentanti v Tampere nad obhájci titulu v semifinále sice vedli po dělovce Krejčího, jenže Cozens v závěru úvodní třetiny srovnal a poté už zámořský celek rozpoutal střeleckou smršť, Češi na soupeře vůbec nestačili. V prostřední dvacetiminutovce odskočila Kanada do rozhodujícího trháku a náskok ještě v závěrečné části zvýšila. "Prohráli jsme si to ve druhé třetině," prohlásil smutně po utkání v rozhovoru pro Českou televizi útočník Tomáš Hertl. Parta trenéra Kariho Jalonena nakonec prohrála vysoko 1:6 a v neděli od 14:20 ji čeká souboj o bronz proti USA.

Češi nastoupili navlas ve stejné sestavě jako ve čtvrtfinále proti Němcům a začali skvěle. Kanaďané hráli v první třetině přes šest a půl minuty v oslabení a národní tým z toho vytěžil vedoucí zásah. Whitecloud v polovině páté minuty vyfasoval čtyřminutový trest za nebezpečnou hru vysokou holí, Červenka našel Krejčího, který napřáhl z pravého kruhu a nad beton gólmana Driedgera trefil přesně.

Jalonenovi svěřenci mohli svůj náskok několikrát zvýšit. V další přesilovce pálil Pastrňák, ve skrumáži před brankou posunul Hertl kotouč Hronkovi, jenže jeho pokus zastavil pravým betonem Driedger. Češi měli další příležitosti. Tu největší Hertl, jenž pelášil sám na kanadského brankáře, jenže minul. "Já měl tutovku, Hróňa taky, kdybychom vedli 2:0, mohlo to být úplně o něčem jiném," posteskl si po zápase pro Českou televizi útočník Tomáš Hertl.

A potom přišel trest! Pouhých 32 sekund před koncem první třetiny Kanaďané výborně forčekovali, Dubois posunul puk před bránu, Cozensovu první střelu ještě Vejmelka zastavil betonem, na dorážku stejného hráče byl ovšem krátký.

Cozens polil Kanadu živou vodou

Vyrovnávací trefa nalila Kanaďanům novou krev do žil. Rychle procházeli středním pásmem, napadali a během čtyř minut se dostali do rozhodujícího trháku. Ve 28. minutě byl vyloučen Pastrňák, který byl zastaven za hranicí pravidel, rozhodčí však trestali jen oplácení českého útočníka, jenž dostal dvě minuty za nedovolené bránění.

A s Čechy během chvilky bylo zle. Johnson uvolnil u tyče číhajícího Lowryho, který si vybruslil před Vejmelku a procedil puk mezi jeho betony. Uběhlo jen 81 vteřin a Kanada udeřila potřetí, když odražený puk poslal do sítě bekhendem Johnson. Dvacetiminutovku hrůzy dokonal za další dvě minuty v početní výhodě Barzal parádní ranou pod víko a hala v Tampere, v níž se nacházela jen hrstka Kanaďanů, ztichla. "Co jsme předvedli ve druhé třetině… Prostě jsme přestali hrát, bezdůvodně jsme ustupovali, začali jsme se bát cokoli dělat. Nedokážu si to odůvodnit. Kájovi (Vejmelka) jsme vůbec nepomohli, on tam chudák nemohl nic dělat," štvalo Hertla, jehož vyzpovídala Česká televize.

Čechům mohl vykřesat jiskřičku naděje na finále Vrána, jenže v sólovém úniku na Driedgera nevyzrál.

Češi už na obrat nenašli síly

Kouč Kari Jalonen provedl o pauze korekce ve složení formací a Češi věřili, že třígólové manko smažou. "V šatně jsme se s klukama povzbuzovali, byly tam změny v útocích, chtěli jsme se udržet víc na puku v útočné třetině, protože se mi zdálo, že tam jsme trávili málo času," líčil pro Českou televizi obránce Michal Kempný.

Jenže veškeré naděje na obrat utnul Čechům ve 44. minutě křížnou ranou Sillinger. Naši hokejisté se nevzdávali, Vrána byl v samostatném úniku faulovaný, ale z nařízeného trestného střílení vytěsnil Driedger lapačkou Pastrňákovu exekuci.

Poslední hřebíček do české rakve zatloukl v 53. minutě Cozens. "Dostali jsme šest gólů za sebou, a když budu počítat i třetí třetinu, ztráceli jsme puky na modrých čarách, s jednou třetinou se vyhrát nedá," povzdechl si Kempný.

Češi prohráli v semifinále MS s Kanadou vysoko 1:6 a v neděli nastoupí od 14:20 k boji o bronz proti USA, které v úvodním sobotním semifinále podlehly domácím Finům 3:4.

Hertl: Medaili chceme za každou cenu

"Pro nás to nekončí! Bude to těžký hodit za hlavu, ale teď nás čeká důležitý zápas zítra, musíme si rychle odpočinout, protože my tu medaili chceme za každou cenu. A pokud ji chceme, musíme hrát celých šedesát minut a úplně jinej hokej. Musíme chtít," burcoval pro Českou televizi Hertl.

Po sobotní semifinálové bitvě, kterou jasně ovládli Kanaďané, byli vyhlášeni nejlepší tři hráči českého týmu na turnaji. Jak informoval hokej.cz, volba padla na útočníka Davida Krejčího, brankáře Karla Vejmelku a kapitána Romana Červenku, jenž s bilancí 4+11 vévodí produktivitě celého šampionátu.

Finále letošního MS mezi Kanadou a Finskem je na programu v neděli večer od 19:20 SELČ. Oba duely vysílá živě ČT sport.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad