Už jste někdy zažili pocit, že vám nezbude nic jiného než se podpálit a v hořícím autě pak sjet ze skály? Tak přesně toto asi zažívá prodavačka luxusního švýcarského butiku Trois Pommes, kam si na nákup vyrazila nedávno jedna Afroameričanka.

Statná černoška si chtěla koupit nějakou velmi drahou kabelku a třikrát žádala prodavačku o luxusní kousky, nejspíš od návrháře Toma Forda, jejichž cena se šplhala až k 700 tisícům korun. Švýcarka ji ale odmítla obsloužit s tím, že na kabelky stejně nemá dost peněz, a proto jí je ani ukazovat nebude.

Bohužel pro rasistickou ženu za pultem tou zájemkyní o luxusní kabelky nebyl nikdo jiný než Oprah Winfrey (59). Nejbohatší, nejmocnější, nejsledovanější. To jsou všechno přídomky, které Oprah patří. Její show sledují miliony lidí po celém světě, její majetek se odhaduje na více než 50 miliard korun a jako jediná dokázala nemožné – cyklista Lance Armstrong se jí přiznal k dopingu. Je dokonce tak mocná, že i kvůli jejímu vlivu byl zvolen do úřadu Barack Obama.

Oprah byla v Curychu na svatbě své kamarádky, zpěvačky Tiny Turner (73), která si skoro po třiceti letech vztahu brala svého přítele Erwina Bacha. Návštěvou butiku si tak pokazila švýcarskou dovolenou, zatímco prodavačka si nejspíš pokazila celý život.

Rasistické chování samozřejmě nikomu neuniklo a z incidentu je diplomatický skandál. Švýcarské úřady se za celou situaci omluvily a majitelka obchodu Trudie Goetz vyjádřila politování, prý se jednalo o nedorozumění.

Prodavačka nejspíš Oprah nepoznala, přestože slavná moderátorka tvrdí, že do obchodu vstoupila oblečená tak, jako chodí běžně – tedy ve značkovém. Nepoznat Oprah Winfrey se nám zdá skoro nemožné, ale ještě nemožnější je snad ta skutečnost, že v 21. století si ještě někdo dovolí na zákazníka uplatnit rasovou segregaci. Jsme si zcela jisti, že Oprah už do Curychu asi nikdy nepojede. Rozhodně ne nakupovat kabelky.