Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Rasismus, který není vidět: Studie omylem odhalila, že černoši jsou stále v útlaku! Co se přesně zjistilo?

Černoši se znovu potýkají se skrytou dávkou rasismu.
Zdroj: Profimedia.cz

Dneska byste už určitě neřekli, že někde existuje mezi „bílými“ a „černými“ rasismus, jenže někdy nemusí být tak strašně vidět, stačí jen, že se objevuje jako taková podprahová věc, kterou vlastně ani nevnímáme, ale přesto jasně říká, že v mnohých lidech je rasová otázka zakořeněná už navždy.

A přišlo se na to vlastně nevědomky.

Nová studie dopravní fakulty v Oregonu totiž potřebovala zjistit, kolik průměrně času potřebují řidiči k zastavení před přechodem, a jako figuranty použili každého, kdo se namanul, čili i skupinky a jednotlivce Afroameričanů.

A namísto průměrného času spočítali celkem znepokojivou věc. Řidič vždy stavěl před přechodem, na němž byl bílý muž, zatímco černoši si museli o nutný kus počkat a ve výsledku se tyto prodloužené časy nasčítaly až na několik desítek minut!

„Jsou to znepokojující výsledky,“ svěřil se pro portlandský tisk Kimberly Kahn, vedoucí projektu. „Cílem bylo zjistit něco úplně jiného, byla to jen malá studie, ale teď o ni mají zájem hlavně na sociologických fakultách. V průměru každý občan černé pleti čekal o dvě auta déle a jednu třetinu času navíc než běloch. Toto chování je podvědomé, proto s výsledkem budeme pracovat dál.“

Související články

Další články