Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rakouská banka myslí na muslimské zákazníky: Nabídne šaría účty

Rakouská banka myslí na muslimské zákazníky: Nabídne šaría účty
Zdroj: archiv
Rakouská banka způsobila pořádný převrat ve svých službách. Rozhodla se totiž vyjít vstříc muslimským zákazníkům a od února nabídne běžné účty, které budou vyhovovat přísným pravidlům zákona šaría. Jedná se o vlídné gesto, které už se setkalo s četnou kritikou. Část rakouské společnosti chce kvůli tomu banku doslova bojkotovat.

Banka BAWAG P.S.K. ve Vídni nabídne svým klientům speciální účty, které budou v souladu s islámským právem šaría. Islám totiž striktně zakazuje jakékoliv půjčky. Tedy i ty na úrok. Také nesmějí obchodovat s produkty, které jsou hříšné – jako hazard, pornografie nebo alkohol

Vedení tohoto účtu ale nebude zadarmo. Právě naopak. Poplatky za něj budou hodně vysoké. Nejdražší varianta je vyjde na 34,90 euro na měsíc (asi 945 Kč), další na 11,90 euro (325 Kč) a nejlevnější varianta bude za 4,90 euro (135 Kč).

Rakušané ale banku začali kritizovat, vyjadřují se i na facebookových stránkách banky. Jsou naštvaní a nechtějí mít s bankou nic společného. Někteří na Facebooku píší, že s bankou končí, další označili nabídku banky jako nepřípustnou, někteří použili i xenofobní komentáře Snesla se opravdu obrovská vlna kritiky.

Banka na jejich argumenty ale rychle zareagovala: "Drazí uživatelé, vaše dotazy a podněty vítáme. Nicméně vás žádáme o dodržování etikety. To mimo jiné znamená vyvarovat se radikálních, extremistických, rasistických, sexistických komentářů a také politických vyjádření, nadávek, výhrůžek a osobních útoků."

Kritici banky ale neváhali a hned si na Facebooku založili vlastní stránku, kde se hojně vyjadřují k celé situaci. A nenechají opravdu na nikom nit suchou. V Rakousku po katolictví vyznává islám zhruba 7 procent populace. Je to tedy druhé nejrozšířenější náboženství. Stejné služby, jako se rozhodla nabízet rakouská banka, nabízejí už delší dobu banky ve Velké Británii. Lichva byla v minulosti zakázaná i v Evropě, ale postupně se zákaz půjčování na úrok rušil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy