Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Radim Uzel se před smrtí zastal Jana Cimického: Pletli si nás, znali jsme se 50 let, vzpomíná obviněný psychiatr

Jan Cimický a Radim Uzel jsou dlouholetí kamarádi.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
PŘÁTELSTVÍ

Zesnulý sexuolog Radim Uzel (†82) měl řadu přátel, k těm nejbližším ale patřil psychiatr Jan Cimický (74), který je nyní trestně stíhaný za různé údajné sexuální delikty za posledních 42 let. Uzel se ho ještě před smrtí stačil jako jediný veřejně zastat. Jak na něj přítel vzpomíná? Co řekl eXtra.cz?

Jan Cimický: Radim Uzel měl dar

„S Radimem Uzlem jsme byli skutečně blízcí přátelé. Měl v sobě dar vtipu a široký rozhled, znali jsme se opravdu dlouho, dokonce když jsem byl na praxi v chebské nemocnici, on pracoval již jako lékař nedaleko, ve Františkových Lázních, a pokud si vzpomínám, hrál tam i ochotnické divadlo,“ odpověděl MUDr. Jan Cimický na dotaz redakce eXtra.cz.

Vtipné podle něj je, že spolu bývali v médiích k vidění tak často, že si je nakonec lidé i pletli.

„Vzpomínám si, že jsem jednou jel na besedu do Jablonce a na kraji města jsem se potřeboval zeptat na cestu. Zastavil jsem u staršího pána a ptal se. Usmál se na mě a šibalsky povídá: ‚Já vás určitě znám! Já vím, vy jste doktor Uzel!‘ Neměl jsem odvahu mu to vymlouvat,“ vzpomíná přítel zesnulého.

Sexuologa Radima Uzla si velmi vážil.

„Měl jsem Radima moc rád, protože to byl člověk pozitivní a dodával lidem životní sílu,“ dodal.

Obrana přítele

Ten může být příteli za mnohé vděčný. Než se naplno rozjela kauza Jana Cimického s údajnými letitými sexuálními útoky na ženy, byl to právě Radim Uzel, který zcela rozhodně věřil v jeho nevinu.

„To slyším poprvé a téměř mě to rozesmálo. Jan Cimický je mým dlouholetým přítelem. Znám ho tak dlouho, kam až má paměť sahá. Tohle proto považuji za naprosto vyloučené. S osobností Cimického se mi to absolutně neshoduje,“ řekl eXtra.cz chichotající se Uzel začátkem listopadu 2021, když bylo venku teprve jediné obvinění od Jany Fabiánové.

„Pochopitelně v ordinaci jsem ten den s nimi nestál, jako znalec se k tomu nemohu vyjádřit, protože neznám podrobnosti a podmínky, ale jako přítel Cimického to považuji za naprosto vyloučené. To je, myslím, postavené na hlavu. Honzu si jako sexuálního násilníka ani při nejlepší vůli nedokážu představit,“ divil se Uzel.

Proč to nenahlásila dřív?

„A proč to (Jana Fabiánová – pozn. red.) neohlásila dřív a čekala, až bude vyznamenaný? Že se bála, že by se jí mohl mstít? To je přece nesmysl,“ kroutil tehdy hlavou.

„Mnoho násilníků se všelijak maskuje, ale vzhledem k tomu, že ho znám tolik desítek let, je to pro mě nesmysl. Pokud něco takového ta paní tvrdí, pochopitelně to bude muset dokázat. To přece proboha nemůže být jen tvrzení proti tvrzení,“ dodal závěrem lékař.

Jenže nahlášených případů jsou nakonec desítky.

„Pražští kriminalisté se na základě zveřejněných informací v médiích zabývají případem sexuálního obtěžování pacientek lékařem z Prahy 8, ke kterému mělo docházet v minulých letech až do současné doby. Kriminalisté ve věci zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestné činy znásilnění a vydírání. Těchto skutků bylo podle zjištění kriminalistů 29 a odehrály se v rozmezí let 1980 až 2016,“ uvedla policie na svém Twitteru.

Nezřekl se ho ani po urážkách

O měsíc později, kdy už byly medializovány další případy, sice Uzel působil vyděšeně reakcí široké společnosti, ale na svém názoru nic nezměnil.

„To jsem si dal! To jsem neměl říkat. To jste neviděl, co to rozpoutalo za bouři. Kolik sprostých dopisů, co jsem na to konto dostal! Prý že podporuju znásilnění… Já jen řekl, že jak ho znám, tak se mi to zdá dost nepravděpodobné. Nelituju toho prohlášení, ale dneska bych už to neřekl,“ sdělil eXtra.cz Uzel.

Na tom, co jsem řekl, si trvám. Je to můj dlouholetý přítel a nikdo ode mě nemůže očekávat, že se ho nyní zřeknu. Dobře navíc vím, jak takové výpovědi vznikají. To je pak pochopitelně jako epidemie… Kdysi se tomu říkalo kampaň. Já znal kampaň, které se říkalo mandelinka bramborová. To bylo něco podobného,“ prohlašoval neochvějně sexuolog v připomínce poválečné komunistické kampaně proti škůdci brambor, „zlému brouku bramborouku. O mandelince americké, která chce loupit z našich talířů.“

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy