Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Půjčky pro problémové klienty – jak fungují a proč jsou nebezpečné?

Půjčky pro problémové klienty – jak fungují a proč jsou nebezpečné?
Zdroj: Pixabay

V situaci, kdy jsou peníze potřeba okamžitě, se může ocitnout každý. Ne každý však dosáhne na bezpečný úvěr od banky. Proto si mnoho lidí v nouzi sjednává o poznání rizikovější nebankovní půjčky, které jsou poskytovány v podstatě úplně každému. Proč si na tyto půjčky dát dobrý pozor?

Půjčky pro problémové klienty mohou mít celou řadu pojmenování. V nabídce některých nebankovních poskytovatelů je tak možné najít například:

  • půjčky pro dlužníky na ruku
  • půjčky na směnku
  • dlouhodobé půjčky bez doložení příjmu

Podrobně o těchto typech půjček informuje portál https://www.times.cz/.

Půjčky pro dlužníky na ruku, půjčky na směnku i dlouhodobé půjčky bez doložení příjmu jsou nelegální a poskytují je tedy především podvodníci nebo predátorské společnosti. Solidní nebankovní úvěrové společnosti prověřují bonitu žadatelů o půjčku, proto nepůjčí nikomu, kdo má velké dluhy nebo nedisponuje dostatečným příjmem.

Z výše zmíněných produktů lze za nejnebezpečnější označit půjčky na směnku, a to kvůli přítomnosti rozhodčí doložky. Pozornosti by neměl uniknout ani fakt, že mnohdy tyto půjčky nabízejí lichváři, často pod názvem půjčka od soukromé osoby apod. Půjčkám na směnku od lichváře je nutné se velkým obloukem vyhnout.

Proč si dát na půjčky pro problémové klienty pozor?

Půjčky na směnku, půjčky bez doložení příjmu a půjčky pro dlužníky na ruku lze souhrnně označit jako půjčky pro problémové klienty. V případě, kdy je člověk bez peněz, se mohou tyto půjčky zdát jako dobré řešení. Většinou však finanční situaci mnohonásobně zhorší.

Rizika a nevýhody nebankovních půjček pro problémové klienty:

  • bývají příčinou dluhové pasti – dočasně mohou pomoci, nicméně v konečném důsledku je člověk ještě více zadlužen
  • vysoká RPSN – pojí se s nimi vysoké poplatky a úroková sazba, jsou tedy extrémně drahé
  • nevyžádané návštěvy doma i v zaměstnání – při nesplácení se zástupci poskytovatele často vydávají ke klientům domů nebo do práce a snaží se jej přimět k zaplacení

Případy, kdy se člověk kvůli původně malé půjčce extrémně zadluží, nejsou výjimečné. Stejně tak se může lehce stát, že jednoho dne na dveře bytu dlužníka zaklepe pracovník inkasní agentury a bude dluh vymáhat. Takovým situacím je rozhodně lepší předcházet.

Lidé, kteří mají dluhy, jsou nezaměstnaní nebo mají jen malý příjem, by o půjčku v žádném případě žádat neměli. Je zde totiž velká pravděpodobnost, že by ji nebyli schopni splatit včas, což by mělo velmi nepříjemné následky.

Lepší je hledat alternativy k nebankovním půjčkám. Řešením může být například půjčka od příbuzného nebo důvěryhodného přítele, přivýdělek s okamžitou výplatou nebo prodej nepotřebných věcí. Všechny tyto možnosti jsou mnohem bezpečnější než pochybná půjčka od lichvářské nebo podvodné firmy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy