Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Psycholog Klimeš varuje: Modrá velryba si vybírá krutou daň! Strach musí mít i rodiče českých dětí!

Modrá velryba u mladých lidí nabírá na popularitě. Nejčastěji ji hrají děti v Rusku, kde se stala velkou hrozbou. Ovšem hra si vybírá krutou daň! Ten, kdo se rozhodne hru hrát, musí plnit drastické úkoly, které ho dovedou až ke smrti. Redakce eXtra.cz oslovila předního psychologa Jeronýma Klimeše, který nám svěřil, že hra je skutečně pro jednotlivce nebezpečná...

Během roku kvůli Modré velrybě spáchalo sebevraždu 130 teenagerů. Policie dokonce zatkla muže, který byl mozkem celé hry. Poslední dobou se ale hra vymkla kontrole a děti umírají čím dál víc. Ve hře je zakomponován prvek vzrušení, který útočí na jednotlivce, nikoliv celou masu.

"Bude to zaujímat menší skupinu lidí než velkou," vysvětlil Jeroným Klimeš a pokračoval: "Výzvy hráčům generují extrémní vzrušení. Tedy extrémní stres v kombinaci se sebepoškozujícím chováním. Funguje to jako filtr, který generuje opojné zážitky a které se dají připodobnit ke gemblerství nebo kleptománii. A tato kombinace hráče vede k tomu, že zvyšují dávky až k sebevraždě. U ní čekají, že jim to vygeneruje ohromný zážitek. Pro málo lidí je to velmi nebezpečné, pro ostatní to je neškodné," dodal přední český psycholog.

Hra má velmi krutá pravidla, a pokud Modrou velrybu začne někdo hrát, není cesty zpět. Teenageři komunikují s takzvaným kurátorem, který jim dává úkoly. Jsou psychicky náročné, dovádějí je do deprese a v závěru jsou životu nebezpečné.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy