A to není konečné číslo! Do Česka by jich mělo zavítat až 153! Všechny křesťanské rodiny z Iráku budou přebývat v zařízení v obci Čížov u Jihlavy.

Tady by měli imigranti bydlet asi tři měsíce. V České republice si budou pomalu zvykat na nový život. Údajně jde o vzdělané běžence. Mezi nimi jsou lékaři, inženýři a učitelé. Jako první k nám přicestuje 13 žen a dívek a 14 mužů.

Po obci budou mít dovoleno se svobodně pohybovat. To se ale logicky nelíbí místním a z imigrantů mají oprávněný strach. Takové sousedy ve své obci nechtějí.

Většina obyvatel Čížova má velké obavy, aby se tu nezačaly stávat stejné útoky jako momentálně v Německu. Jejich přítomnost si v místě svého bydliště nepřejí. Nevěří, že by se zrovna tito uprchlíci mohli chovat jinak. Největší strach mají z atentátů, svěřili se někteří pro web TN.cz.

Mezi nimi se ale najdou i takoví, kteří mají na uprchlíky neutrální názor a jejich nastěhování do obce příliš neřeší.

Až se budou uprchlíci cítit na to začít v Česku nový život, dostanou obecní byt v Jihlavě.

Na to, co se bude doopravdy dít, až sem dorazí, si budeme muset počkat. Celkem 153 migrantů by mělo během února a března obsadit i ostatní města v republice. Jestli se nám podaří uprchlíky převychovat k obrazu svému jako třeba v Belgii, je otázkou.