Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Nehorázné tvrzení výrobců: Posíláme vám do Česka zbytky a blafy, protože vám to chutná

+ Další 4 fotografie
Ministerstvo zemědělství se rozhodlo porovnat kvalitativní znaky vybraných potravin, které jsou na první pohled úplně stejné v Česku a Německu. Zjistili, že valná většina produktů je v západní Evropě kvalitnější. Výrobci vzkazují, že Čechům horší jídlo chutná. Prý máme takové chuťové preference.

To, že v České republice jsou na trhu mnohem horší produkty než jinde v Evropě jsme již několikrát dokázali. Nejenže je jejich kvalita velmi nízká oproti západním zemím, ale také si za tyto nedostatečně kvalitní produkty musíte připlatit mnohem více peněz.

Před nějakou dobou se redakce eXtra.cz vydala do Německa, aby tam porovnala ceny totožných výrobků potravin, drogerie, elektroniky nebo oblečení. Zjistili jsme, že ceny stejných výrobků, jaké prodávají řetězce v Česku, jsou v Německu někdy i rapidně nižší.

Nyní přišlo další ne moc pozitivní zjištění. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se rozhodl, že nechá přezkoumat odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) 21 výrobků, které jsou na první pohled stejné v Česku i v Německu. A výsledky nejsou příliš příznivé.

Pralkomentoval stál téměř půl milionu korun odhalil, že výrobky v západní Evropě jsou kvalitnější než ty v Česku. O tom jsme vás informovali ZDE

"Testy, které provedli odborníci z VŠCHT, ukázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Považuji to za nepřijatelné a vůči spotřebitelům za diskriminující,“ uvedl ministr Jurečka.

Jenomže se záhy ukázalo, že některé výrobky sice v Česku chutnají mnohem hůře než v západních zemích, ale o to jsou zdravější. Není jich sice mnoho, ale pár jich najdeme. Jenomže to Čechům moc nevoní a výrobci argumentují tím, že Češi vlastně mají, co chtějí.

Další výrobky jsou ale bohužel v Česku méně kvalitní. Prý to Čechům stačí, protože máme takové chuťové preference. Výrobci prostě tvrdí, že nám dávají blafy, protože blafy nám chutnají.

Například brambůrky Lay's v Německu neobsahují palmový olej, ale u nás bohužel ano. Otázkou ale zůstává, zda by Čechům vůbec chutnaly brambůrky bez palmového oleje. Chuť je samozřejmě odlišná a Češi jsou zvyklí na něco jiného. Že je to méně zdravé je už věc druhá.

"Zakládáme si na tom, že všechny výrobky, které po celém světě vyrábíme, splňují nejvyšší požadavky na chuť, kvalitu a zdraví. Je běžné, že se receptury nápojů i potravin v jednotlivých zemích mírně liší, aby vyhovovaly lokálním chuťovým preferencím a potřebám trhu," komentoval celé dění okolo potravin pro server Blesk.cz Josef Neumann.

Podobně hovoří Kamila Toušková z Danone. K rozdílům ve složení Activie jahodové vyrobené v České republice a v Německu se vyjadřuje pro server vitalia.cz takto: "Množství tuku v ovocném jogurtu je jednak ovlivněno tučností samotného mléka, ze kterého je bílý jogurt vyroben, jednak množstvím ovocné složky, která se s bílým jogurtem míchá. Na tučnost mléka má vliv odlišná strava krav a odlišné prostředí, ve kterém se krávy chovají. V rámci zajištění co největší čerstvosti mléka vyrábějí mlékárny Danone své výrobky z lokálního mléka, tak je tomu i v případě německé i benešovské mlékárny.“

Zároveň však dodává, že odlišné složení v různých zemích odpovídá dlouholetým preferencím, či zvyklostem dané země.

Martina Janebová z UNILEVER ČR upozorňuje na fakt, že třeba i v takové zmrzlině najdeme rozdíly v chuti. "Vanilková příchuť není v Česku stejná jako v zahraničí. Nejen rozdílnou chuť, ale i barvu vyžadují jednotlivé národy. Některé chtějí barvu bílou, jinde prosazují smetanovou, další nažloutlou. Někdo tvrdí, že správná chuť vanilky je silně vanilínová, Francouzi požadují „bourbon vanilla", Němci upřednostňují vanilku mandlové chuti. České zmrzliny jsou sladké méně, Řekové sladké milují."

Takže nyní zůstává otázkou, zda si chtějí Češi spíše pochutnat na určitých potravinách a tudíž budou muset skousnout horší kvalitu, nebo holt budou jíst zdravé potraviny, které jim příliš chutnat nebudou.

"Protože se spotřebitelské chutě a potřeby v různých zemích světa liší, jsou jak produktová nabídka, tak i používané receptury v některých případech identické, ale taktéž i rozdílné. A tak jsme naše výrobky v České republice přizpůsobili preferencím spotřebitelů," uvedl pro Blesk zástupce firmy Dr. Oetker Jozef Debrecký. Společnost Dr. Oetker v Česku prodává pizzu Ristorante.

CO VY NA TO? MYSLÍTE SI, ŽE MÁME JINÉ CHUTĚ, NEŽ MAJÍ TŘEBA NĚMCI? NAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR NA REDAKCE@EXTRA.CZ.

Související články

Další články