Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Před 67 lety byla zavražděna Milada Horáková! Přinášíme vám šest zajímavostí o této ikonické ženě

27. června roku 1950 byla komunisty poslána na šibenici Milada Horáková, politička, feministka, ale především žena se sociálním cítěním, která si pevně stála za svými názory. Ani monstrózní proces ji nezastrašil a k oprátce došla s hlavou vztyčenou. Podívejte se na těchto šest zajímavostí ze života ženy, která pro Čechy navždy zůstane inspirací.
  1. Od mládí demokratka Milada Horáková se narodila na pražských Královských Vinohradech na Boží hod vánoční roku 1901. Děvčátko narozené ještě za rakousko-uherského císařství bylo předurčeno k tomu, aby celý život bojovalo za svobodu a demokracii. Její otec Čeněk Král byl totiž velkým demokratem zcela oddaným Masarykovým myšlenkám, a to se promítlo i do výchovy malé Milady. Dětství jí poznamenalo i to, že dva ze tří jejích sourozenců zemřeli na spálu, kterou ona sama též onemocněla, ale vyléčila se z ní.

Miladu, tehdy ještě Královou, v roce 1918 vyloučili z gymnázia za to, že se účastnila protirakouské demonstrace. Po pádu císařství pak školu dokončila a po maturitě v roce 1921 se rozhodla, že půjde studovat medicínu. Nakonec ji ale její otec přemluvil, že vhodnější pro ni bude fakulta právnická, kterou absolvovala v roce 1926. Život jí ovlivnilo setkání se senátorkou Františkou Plamínkovou, kvůli které vstoupila do Ženské národní rady. Ženská práva byla pro Miladu Horákovou celoživotně velkým tématem a oddaně za ně bojovala.

Pokračování článku se dočtete na G.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další články