Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

PRAHA BUDOUCNOSTI: Budeme mít lavičky vyhřívané solární energií, ze kterých půjde Wi-Fi signál

Praha potřebuje nové projekty a nové vize.
+ Další fotografie
Moderní město nesmí ustrnout ve svém vývoji. Nové vize potřebuje také Praha. Umíte si představit lavičky vyhřívané solární energií? Nebo odpadkové koše, které šíří Wi-Fi signál? To je velká výzva do budoucnosti.

Moderní město v 21. století potřebuje reagovat na rozvíjející se digitální technologie. Pražané by měli mít internet na každém kroku, drtivou většinu byrokratických úkonů by měli zvládat z jednoho místa prostřednictvím internetové sítě.

Umíte si představit lavičky, které vyhřívají solární panely? Odpadkové koše, které umí šířit Wi-Fi signál? Na velkých parkovištích automatickou přítomnost dobíjecích stanic pro elektromobily.

To je velkolepá vize, o které nesní jen obyčejní Pražané, to je vize, kterou si za cíl klade primátorka Adriana Krnáčová

„Chci, aby i město fungovalo podobně jako banky, kde vše vyřešíte přes internet. Proč bychom za odpady, poplatek za psa nebo Lítačku nemohli zaplatit na jednom místě a bez toho, že bychom museli jít na úřad? Logické,“ říká Adriana Krnáčová.

Praha na návrh primátorky zřídila projektovou kancelář Smart Cities. Krnáčová si uvědomuje, že Praha stojí před úkolem modernizovat metro, dokončit projekt městského okruhu i před výzvou vyřešit počet parkovacích míst. Zároveň moderní člověk potřebuje šetřit čas, k čemuž mu pomáhá internet.

Zatím tu máme automaty na lístky na MHD, kde lze platit kartou, to ale žádná futuristická technologie není. „Když naposledy vydával Evropský parlament srovnávací studii pro Smart Cities, tak se před Prahu dostalo 37 evropských měst. Mimo jiné i středoevropští konkurenti Lublaň či Budapešť,“ uvědomuje si primátorka, že Praha má co dohánět.

Magistrát je schopen v rámci Smart Cities během dvou let uvolnit 700 milionů korun. Peníze ale půjdou jen na smysluplné projekty, které odsouhlasí komise. Magistrát bude postupovat maximálně transparentně, aby Pražané věděli, jak a kam se investuje.

Pokud máte nápady, co Praha a její obyvatelé potřebují, můžete psát přímo na Facebook hlavního města.

Mohlo by vás zajímat

Další články