Na pomyslném vrcholu seznamu nebezpečných povolání jsme až doposud měli hasiče. Číňanka Liou Chuej ale tvrdé chlapíky v červeném trumfla – živí se totiž jako degustátorka cigaret. Jeden z čínských producentů tabákových výrobků jí platí za to, že každý den vykouří nejméně 30 cigaret.

Žena si rizikové povolání, které jí zkracuje život, nesmírně pochvaluje a nic špatného na něm nevidí. „Je to moje práce a navíc mě velmi baví,“ uvádí Liou a dodává: „Navíc jsem ještě v mém okolí neslyšela o tom, že by nějaký kuřák onemocněl.“ Nechme stranou polemiku o tom, jestli žena opravdu o nikom neví, nebo spíš vědět nechce, a raději se podívejme na to, jak probíhá takový běžný den degustátorky cigaret. Prý jde o náročnou šichtu, kdy musí člověk vykouřit až dvě krabičky, v průměru pak alespoň 30 kousků denně. Sedíte v kanceláři a prostě si zapalujete osm hodin v kuse jednu cigaretu za druhou. Zkoumáte jejich chuť, dráždivost, vůni… a všechno si poznamenáváte na papír a kecáte výrobcům cigaret do finální podoby jejich produktů.

Není divu, že podobné zaměstnání se nachází právě v Číně. Nejlidnatější země světa je největším producentem cigaret a zároveň jejich největším konzumentem. Uvádí se, že se zde nachází až 35 % všech kuřáků na světě. K dobru Číňanky budiž alespoň fakt, že si práci už netahá domů. Na přání manžela přestala kouřit alespoň mimo pracovní dobu.