Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

POZOR: Hřib za všechny peníze! Kdo sebere tuto houbu, dostane vysokou pokutu

Zdroj: houbareni.cz
+ Dalších 12 fotografií
Houby v ČR
Houbařská sezóna začala letos hodně brzy. Hřiby rostou jako o život. A tak když se vydáte do vlhkého lesa, s prázdnou neodejdete. Možná ale nevíte, že existuje jedna houba, na kterou byste si rozhodně měli dávat pozor. Ne kvůli tomu, že by byla jedovatá, ale proto, že je chráněna zákonem. A za její utržení zaplatíte tučnou pokutu.

V současné době se vám sbírání hub může pěkně prodražit. Stačí, když v lese zakopnete o houbu zákonem přísně chráněnou. Lesy jsou plné hříbků, ale existuje jeden, který rozhodně nesbírejte. Dávejte si pozor na hřib královský. Houbaři si myslí, že ho znají, ale spousta lidí ho prostě nepozná.

Musíte si všímat několika znaků. Tento hříbek je spíš větší houba pevné konzistence s růžovým, růžovočerveným nebo růžovofialovým kloboukem. Dužina, třeň a rourky jsou jasně žluté. Houba na řezu není modrá, nebo je modrá jen zlehka.

Tenhle hřib najdete spíše v teplejších oblastech a v nadmořské výšce do 500 metrů nad mořem. Roste na hrázích rybníků, ale i v okolí jižních lesů. Hojně se vyskytuje na Třeboňsku a Budějovicku. Nalézt ho můžete také v Polabí a na jihu Moravy.

Pokud hřib královský najdete, rozhodně ho nesbírejte a nechte dál růst. Nezapomeňte plodnici pořádně zakrýt, aby ji někdo další hned nezničil. Hřib královský je chráněný zákonem. Za jeho sběr zaplatíte pokutu 50 000 korun za plodnici.

HOUBY DÁL POROSTOU, DEŠTIVĚ POČASÍ JIM PŘEJE. PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NAJDETE ZDE.

Související články

Další články