Poznáváte tuto sympatickou dámu? Občas jí můžeme vídat v seriálech, ale svou nejslavnější dobu už má za sebou. Celý národ si ji pamatuje jako princeznu, a to hned ve dvou pohádkách!

Dobře, už vás nebudeme napínat. Je to Alena Vránová aneb pyšná princezna Krasomila a princezna Dišperanda z pohádky Hrátky s čertem. V padesátých letech platila za jednu z největších ženských hvězd československé­ho filmu.

Aleně už je přes osmdesát let, ale mladistvý šarm ji neopustil. Občas se objeví v seriálech nebo ve filmech, ale největší kariéru udělala ještě před milostným skandálem s Vladimírem Rážem.

Když se tehdy už vdaná Alena seznámila s budoucím manželem Vladimírem na natáčení pohádky Pyšná princezna, její manželství se silně prokomunistickým básníkem Pavlem Kohoutem už nefungovalo. Přesto její nový vztah vyvolal mediální skandál nepředstavitelných rozměrů. V důsledku toho měla méně filmových a divadelních nabídek.

Ani v osobním životě to neměla lehké. Po rozvodu s Kohoutem následoval v roce 1976 rozvod i s filmovou láskou Vladimírem Rážem. Aleně vadilo, že si Vladimír užívá s milenkami, ale ani ona nebyla svatá. Našla si milence zvěrolékaře, ale byla to nakonec ona, kdo požádal o rozvod.

Manželství s Vladimírem jí přineslo jedinou dceru Markétu (†55), která se ovšem v lednu tohoto roku upila k smrti.

Alena má alespoň vnučku Terezu (33), která je členkou ženského vokálního kvarteta Yellow Sisters.