Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Potvrzeno vědecky, můžete se začít vymlouvat: Ženský mozek se výrazně liší od mužského

Mužský mozek funguje jinak než ženský.
Zdroj: profimedia.cz

Mužské mozky jsou „navrženy“ tak, aby dokázaly lépe provádět jednotlivé úkoly, zatímco ženské mozky zvládnou plnit mnoho úkolů najednou. Plyne to ze zjištění amerických vědců, kteří pomocí magnetické rezonance (MRI) naskenovali 949 mozků mladých mužů a žen.

Zatímco pánové se tedy dokážou perfektně soustředit například na řízení auta, telefonování, nebo čtení z mapy, ale dělá jim problém vykonávat více činností současně, ženy jsou v multitaskingu naopak perfektní.

Čím to je? MRI ukázala, že ženy mají mnohem lépe propojenou levou a pravou část mozku. Naopak u mužů byla zaznamenána intenzivnější činnost v jednotlivých částech mozku – zejména v mozečku, který řídí motoriku.

Muži mají také o něco lepší spojení mezi přední částí mozku, což jim umožňuje rychleji přijímat informace a okamžitě je využívat k řešení náročných úkolů. Proto se snáze naučí například plavat nebo parkovat.

„Samozřejmě jde o individuální záležitost. My jsme se na to nicméně pokusili podívat statisticky. Náš výzkum mimo jiné ukázal, že pokud ženy a muži dostanou zadaný úkol, jehož splnění vyžaduje zapojit logické i intuitivní myšlení, mužům to půjde hůř. Samostatnou zmínku si zaslouží i skutečnost, že tyto rozdíly mezi muži a ženami se začínají projevovat teprve až po skončení puberty,“ uvedla dr. Ragini Verma, která společně se svými kolegy z University of Pennsylvania inkriminovanou studii provedla.

Související články

Další články