Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Potvrzeno: Pod lavinou v Tyrolsku zahynuli Češi! „Lavinu jsme neutrhli,“ tvrdí zkušený skialpinista

V Tyrolsku přišlo o život pět českých občanů.
Zdroj: profimedia.cz
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová dnes potvrdila, že pět lyžařů, kteří zahynuli v Tyrolsku pod lavinou, byli skutečně Češi. Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie. Tři skialpinisty, kteří byli zraněni, už propustili z nemocnice.

Lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku včera zasypala 17 lyžařů z České republiky. Pět z nich bohužel přišlo o život. Během soboty ještě nebylo jisté, jestli se jedná skutečně o české občany. Až dnes ráno to bylo definitivně potvrzeno.

K celé tragédii se vyjádřil i český freerider Robin Kaleta. Ten potvrdil, že část zavalených v sobotní lavině v Rakousku patřila k jeho freeridovému kurzu. Zároveň vyjádřil hluboké politování nad tím, co se lyžařům stalo. Odmítá ale nařčení, že by se skupina chovala nezodpovědně. „Neměli důvod riskovat,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Kaleta na místě nebyl, je v České republice. Podle něj ale měla skupina dva zkušené průvodce. „Kontrolovali sněhovou situaci, prováděli takzvané sněhové kompresní zkoušky a v případě jakýchkoli pochybností byli připraveni to otočit a vrátit se,“ řekl.

Kaleta také řekl, že není pravda, že by byl v místě vysoký stupeň lavinového nebezpečí. V té oblasti, kde se nehoda stala, platil pouze stupeň číslo 2. „Zatím mám opravdu jen kusé informace. Ale můžu téměř najisto potvrdit, že skupina lavinu neuřízla. Ta se odtrhla někde nad nimi. Proč se tak stalo, zatím nevím a nechci spekulovat. Vysílám na místo svého zkušeného kamaráda, který se v neděli pokusí přesně analyzovat, co se stalo,“ dodal Kaleta pro iDNES.cz.

Lavina se uvolnila v sobotu ve 12.30 hodin a byla dva kilometry široká a pět metrů vysoká. Stalo se to v místech, která jsou vyhrazena pro výcvik rakouských vojáků. Češi byli o hrozbě lavin varováni osobně.

O vysokém nebezpečí mluvil i velvyslanec v Rakousku v České televizi. Lavina zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, kteří stoupali z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na takzvaný Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem. Několika lidem se podařilo z laviny vyprostit vlastními silami.

Související články

Další články