Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Potápěči nafilmovali obřího mořského červa, který má na délku až 30 metrů

Úžasné! Potápěčům z australského Eaglehawk Dive Centre se u pobřeží Tasmánie podařilo nafilmovat opravdovou raritu – mořského „červa“ ohnivku obrovskou (Pyrostremma spinosum).

Ohnivka obrovská si díky své extrémní vzácnosti vysloužila přezdívku „mořský jednorožec“. Může měřit až 30 metrů. Její duté, průsvitné, válcovité tělo tvoří tisíce takzvaných zooidů, kteří se spojili do jediného megaorganismu. Přestože vypadá skutečně impozantně, je zcela neškodná – živí se totiž planktonem.

Na jednom konci jejího těla (respektive na konci kolonie zooidů) se nachází velký otvor, kterým ohnivka nasává vodu a následně ji opět vypouští. Tímto originálním způsobem se pohybuje.

Předpokládá se, že právě pozorování ohnivek vedla ke vzniku některých pověstí o obrovských mořských hadech, kteří prý útočili na lodě a požírali námořníky. Protože však ohnivky žijí ve volné vodě, potápěčům se je podaří spatřit jen velmi zřídka. Kvůli tomu toho o těchto fascinujících tvorech víme mnohem méně, než by se nám líbilo.

Související články

Další články