Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Kokosový olej není zdravý: Může vám nebezpečně zvýšit hladinu cholesterolu!

Je kokosový olej opravdu tak zdravý?
Kokosový olej je už několik let oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Někteří lidé ho využívají jenom v rámci kosmetiky, jiní poměrně drahý olej pravidelně konzumují a připravují si na něm jídla. Kokosový olej má image superpotraviny a symbolizuje zdravé tuky. Je tomu ale opravdu tak?

Podle studie American Heart Association, tedy americké instituce zabývající se srdečními chorobami, není kokosový olej zas taková hitparáda. Proč?

1. Velké množství nasycených tuků

„Kokosák“ obsahuje 82% nasycených tuků a překoná tak máslo s 63%, hovězí tuk s 50% i vepřové mas s 39%. Proto lékaři doporučují s touto potravinou trochu brzdit.

2. Jak ji nahradit?

Zároveň není dobré se tukům vyhýbat úplně. Pomáhají totiž absorbovat další vitamíny. Co je tedy potřeba udělat? Jíst více potravin s nenasycenými tuky, jako třeba ořechy, luštěniny nebo celozrnné pečivo.

3. Kolik oleje můžeme sníst?

Vědci vymezili horní hranici pro konzumaci kokosového oleje. Pro muže je to maximálně 30 gramů nasycených tuků, pro ženy ještě o třetinu méně.

Mohlo by vás zajímat

Další články