Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Poprvé v historii: Olympijská pochodeň zamířila do vesmíru, předali si ji tam ve volném prostoru ruští kosmonauti

V sobotu odpoledne zažilo lidstvo své historické poprvé, olympijskou pochodeň si předali ve volném vesmíru dva ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij, kteří jsou nyní na mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Pochodeň, která zahájí zimní olympiádu v Soči, vyvezla na stanici vesmírná loď Sojuz, jejíž posádku tvořili japonský astronaut Kóiči Wakata, americký astronaut Richard Mastracchio a ruský velitel lodi Michail Ťurin.

Předání olympijské pochodně bylo samozřejmě jen symbolické, nemohla být po celou dobu zapálená. V lodi a na stanici to nešlo kvůli bezpečnostním podmínkám a ve volném vesmíru nemohla hořet kvůli vakuu.

Oba kosmonauti pochodeň asi hodinu „větrali“ pro diváky ruské státní televize, která záběry vysílala živě, a pro zájemce, kteří předávání sledovali online na webu NASA. Oleg Kotov předal pochodeň Sergeji Rjazanskému během jejich výstupu ze stanice do volného vesmíru, je to tak poprvé, co se pochodeň podívala ven. Už dříve ji sice raketoplány vynesly na oběžnou dráhu, ale ještě nikdy neopustila útroby lodí.

Vesmírná pochodeň se vrátí na Zemi v pondělí a poputuje do Soči.

Související články

Další články