Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Podívejte se zvířatům do očí... Poznáte, komu které oko patří?

Oči makaka rhesus jsou velmi podobné lidským očím.
Zdroj: dailymail.co.uk
+ Další 3 fotografie

Dokázali byste popsat, jaký je rozdíl mezi lidským okem a okem tygra, lemura či krajty? Prohlédněte si nejnovější kolekci arménského fotografa Surena Manveliana a zkuste to! Na fascinujících snímcích jsou zachyceny oči hlodavců, hyen, opic, koček, psů, hadů, lišek a mnoha dalších zvířat.

Většina fotografií byla pořízena v zoo v Jerevanu. Jde o pokračování úspěšné série "Your Beautiful Eyes", která obsahovala detailní záběry lidských očí. Zvířecí oči sice obvykle vypadají úplně jinak než ty naše, fungují však velmi podobně.

Podle tvaru a velikosti zornic očí na Manvelianových snímcích je dokonce možné určit, odkud to které zvíře pochází a zda dává přednost životu v přítmí nebo naopak vyhledává sluneční světlo (pochopitelně záleží i na tom, zda se jedná/nejedná o nočního živočicha). Například psi plemene husky byli vyšlechtěni na Sibiři a jsou zvyklí na jasné světelné podmínky. Jejich zornice jsou proto menší. A jelikož navíc trpí onemocněním zvaným heterochromie, každé jejich oko může mít jinou barvu.

Související články

Další články