Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Podívejte se zvířatům do očí… Poznáte, komu které oko patří?

Oči makaka rhesus jsou velmi podobné lidským očím.
+ Další 4 fotografie

Dokázali byste popsat, jaký je rozdíl mezi lidským okem a okem tygra, lemura či krajty? Prohlédněte si nejnovější kolekci arménského fotografa Surena Manveliana a zkuste to! Na fascinujících snímcích jsou zachyceny oči hlodavců, hyen, opic, koček, psů, hadů, lišek a mnoha dalších zvířat.

Většina fotografií byla pořízena v zoo v Jerevanu. Jde o pokračování úspěšné série „Your Beautiful Eyes“, která obsahovala detailní záběry lidských očí. Zvířecí oči sice obvykle vypadají úplně jinak než ty naše, fungují však velmi podobně.

Podle tvaru a velikosti zornic očí na Manvelianových snímcích je dokonce možné určit, odkud to které zvíře pochází a zda dává přednost životu v přítmí nebo naopak vyhledává sluneční světlo (pochopitelně záleží i na tom, zda se jedná/nejedná o nočního živočicha). Například psi plemene husky byli vyšlechtěni na Sibiři a jsou zvyklí na jasné světelné podmínky. Jejich zornice jsou proto menší. A jelikož navíc trpí onemocněním zvaným heterochromie, každé jejich oko může mít jinou barvu.

Mohlo by vás zajímat

Další články