Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Pedro a jeho kamarádi: Vzpomínáte rádi na socialistické žvejky?

Pedro a jeho kamarádi: Vzpomínáte rádi na socialistické žvejky?
Zdroj: diskuse.dama.cz
+ Další 2 fotografie
V roce 1957 se v československých obchodech začíná objevovat převratná novinka - žvýkací guma! Nejdříve jsme přežvykovali mentolovou, později se začala vyrábět ovocná neboli bublinková. A žvýkání ve velkém mohlo začít.

V socialistickém Československu za výrobou prvních žvýkaček stála Velim, která nejdříve vyráběla žvýkačky mentolové. V 60. letech ji doplnila žvýkačka ovocná neboli bublinková.

Na konci 60. let dochází k revoluci v československém žvýkání - nizozemská firma Maple Leaf k nám začala dovážet žvejky s kačerem Donaldem. Pamatujete donaldky s komiksovými stripy ze studia Walta Disneyho?

Ovšem brzy měl Donald konkurenci - vzniká růžová žvýkačka Pedro. Nejen že byla naše, ale stála i o půlku méně než ta nizozemská.

Existovala i zdravotní žvýkačka Sevak, která byla vyvinuta ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek. Byli jste nachlazeni? Tak to spravila žvejda Sevak!

V polovině 80. let byl žvýkačkový sortiment doplněn například o značky Ping, Bajo a Zajda a o něco později o Rekord. To už byly příchutě nadupanější - kupříkladu ta kolová.

V devadesátkách jsme machrovali se žvejkovými cigaretami. Jo, ty už ale neseženeme, neb byly zakázané, protože prý nabádaly děti ke kouření.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy