Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jiří Denisa Procházka koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Pedro a jeho kamarádi: Vzpomínáte rádi na socialistické žvejky?

Pedro! Žvejka našeho dětství.
Zdroj: diskuse.dama.cz
+ Další 2 fotografie
V roce 1957 se v československých obchodech začíná objevovat převratná novinka - žvýkací guma! Nejdříve jsme přežvykovali mentolovou, později se začala vyrábět ovocná neboli bublinková. A žvýkání ve velkém mohlo začít.

V socialistickém Československu za výrobou prvních žvýkaček stála Velim, která nejdříve vyráběla žvýkačky mentolové. V 60. letech ji doplnila žvýkačka ovocná neboli bublinková.

Na konci 60. let dochází k revoluci v československém žvýkání – nizozemská firma Maple Leaf k nám začala dovážet žvejky s kačerem Donaldem. Pamatujete donaldky s komiksovými stripy ze studia Walta Disneyho?

Ovšem brzy měl Donald konkurenci – vzniká růžová žvýkačka Pedro. Nejen že byla naše, ale stála i o půlku méně než ta nizozemská.

Existovala i zdravotní žvýkačka Sevak, která byla vyvinuta ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek. Byli jste nachlazeni? Tak to spravila žvejda Sevak!

V polovině 80. let byl žvýkačkový sortiment doplněn například o značky Ping, Bajo a Zajda a o něco později o Rekord. To už byly příchutě nadupanější – kupříkladu ta kolová.

V devadesátkách jsme machrovali se žvejkovými cigaretami. Jo, ty už ale neseženeme, neb byly zakázané, protože prý nabádaly děti ke kouření.

Související články

Další články