Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Otevřené společné kancelářské prostory: Nesmyslný a nebezpečný trend, říkají odborníci!

Otevřená kancelář zaměstnancům neprospívá.

Tzv. open offices neboli otevřené kanceláře, jsou dnes velmi moderní a populární. V jednom velkém prostoru pracují téměř všichni zaměstnanci. Má se jednat o prostředí dynamické a tvůrčí. Opravdu je jedna obrovská kancelář to pravé ořechové pro pracovní kolektiv?

Podle průzkumu ze Scandinavian Journal of Work, Environment and Health určitě ne. Ten ukazuje, že v takovém prostoru zaměstnanci častěji marodí, jsou méně produktivní a trpí úzkostmi.

Je to tak. V otevřených prostorech se daleko rychleji šíří viry i bakterie, proto jsou lidé pracující v open office o 62 % častěji nemocní než ti, kteří mají vlastní uzavřený kancelářský prostor.

Open offices také působí na člověka stresujícím dojmem. To je dáno zejména totální ztrátou soukromí. A stres pak působí jako brzda v pracovním procesu, proto jsou zaměstnanci pracující v otevřeném společném prostoru málo produktivní. K nízkému výkonu přispívá i to, že jsou zaměstnanci neustále rušeni cizí konverzací, nejrůznějšími zvuky, zvoněním cizích telefonů apod. Na zvukové podněty jsou podle výzkumu nejvíce citliví lidé kolem 45 let.

Vědci varují i před další skutečností, kterou si možná neuvědomujeme. „Drobečky potravy, které se nám denně kupí na pracovní desce a na klávesnici, jsou skvělým prostředím pro množení bakterií a plísní. V kanceláři je obvykle teplota kolem dvaceti stupňů, což je ideální pro stafylokoka způsobujícího průjmy a zvracení. Nechávat proto svou housku se salámem na stole celé dopoledne není dobrý nápad. Čím víc lidí sdílí vybavení kanceláře, tím rychleji se šíří nákaza,“ říká doktor Ron Cutler z Queen Mary University v Londýně.

Zkrátka – vybírejte si zaměstnání i podle prostředí, ve kterém budete trávit pracovní dobu. Jde o vaše zdraví.

Mohlo by vás zajímat

Další články